Історичні кадри: Історія Фрідяшівського чавунного заводу, що під Мукачевом (ФОТО)

58
4

У ХVII столітті поблизу Мукачева існував чавунно-ливарний завод, на якому виготовляли неймовірної краси предмети.

Історія заводу у селі Фрідяшові, що поблизу Мукачева почалась ще у 1672 році. Можливо тут працювали з чавуном і раніше, але саме цей рік зазначений у першій письмовій згадці в угорській газеті. До речі, завод не раз потрапляв на шпальти угорських газет та журналів. У 1967 році в угорському журналі «Tukor» (Дзеркало) було розміщено фотографію вази з чавуну та медалі, яку отримало підприємство за витончену та акуратну роботу на конкурсі Будапештської промислової виставки. Володіли підприємством родина Шенборнів.

На заводі впродовж трьох століть відливали декоративні художні предмети і не тільки. Вішаки у вигляді дерева, підсвічники, вази та печі, які славились далеко за межами краю і сьогодні дивують міцністю, якістю та акуратністю виконаної роботи. Були тут і справді унікальні екземпляри. Наприклад, у ХІХ столітті тут був відлитий макет домовини Наполеона та унікальний рідкісний екземпляр погруддя Лайоша Кошута (Національного героя Угорщини).

Завод 300 років тому випускав прутковане, листове та шинне залізо. Тут виготовляли пластини для плугів, лопат, а також ланцюги, цвяхи, мотики та інше.

Завод використовував місцеву залізну руду, якою закарпатські землі не надто славляться. Навіть мізерної кількості власної сировини умільцям вистачало, щоб створювати такі шедеври.

На цьому заводі працювали десятки людей. Вони отримували заробітну плату в розмірі 8-10 форинтів на місяць. Трудились на заводі і кріпаки, які повинні були працювати на пана. Такі працівники отримували 1-2 форинти. Все це історія ХVIII століття. Важко уявити, як понад 300 років тому люди так вміло і якісно створювали чавунні вироби, що славились по всій імперії, а багато з них збереглись в чудовому стані і до наших часів.

Коментарі

Ю
ю

не мош боло тот завод продавати торгашам за копійки - бо мозги у таких заточені на здачу металолома і більше нич

Л
Лавки

У нас в селі до сих пір залишилася штольня з якої на Фредішівський ливарний завод копали руду. Штольня викопана по технологічним правилам із вентиляційними шурфами. По легендам,які передаються із уст в уста та штольня була на той час досить потужною.Бо заїздили в неї воли із вощами.Рудокопів називали “гав’яре”.Може хто знає,що це за назва?

М
Михайло

"Важко уявити, як понад 300 років тому люди так вміло і якісно створювали чавунні вироби, що славились по всій імперії, а багато з них збереглись в чудовому стані і до наших часів." Нічого не важко уявити. На заводі працювали майстри. Найвідоміші з них: Віллашек: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%92%D1%96%D0%BB%D0%BB%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BA Шоссел: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%88_%D0%A8%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B5%D0%BB (Який, до речі, і зобразив завод Фрідяшівський на мініатюрі!!!). А взагалі Шелестівські цехи були окремо від Фідяшівських... Рекомендую глибше дослідити тему, там є дуже цікаві речі.

М
майстер

яка славна історія , я як бездарно все кончилося ..нич нее .усьо розкрали ..уроди

Читайте також