
Кабінет Міністрів України звільнив Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови. Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук. Підстава — завершення п’ятирічного терміну його каденції.
Тарас Кремінь обіймав посаду мовного омбудсмена з 2020 року, ставши другим очільником інституції після Тетяни Монахової, яка пробула на посаді менш ніж пів року.
Наразі триває конкурс на обрання нового Уповноваженого — і вже супроводжується гучними суперечками. За процедурою, кандидатів подають Мін’юст, Міністерство культури та стратегічних комунікацій і Уповноважений із прав людини. Остаточне рішення ухвалює уряд.
Серед поданих претендентів — посадовець уряду Павло Полянський, фольклористки Олена Івановська та Ірина Коваль-Фучило. Утім, громадськість розкритикувала їхні кандидатури через нібито відсутність досвіду правозахисної або мовозахисної діяльності.
Згодом Коваль-Фучило зняла свою кандидатуру, а Мін’юст висунув замість неї актора Олександра Завальського. Його кандидатура також спричинила хвилю критики — через зв’язок з телеканалом «Глас», який пов’язують із Московським патріархатом, та сумніви у відповідності вимогам посади.
У відповідь на ситуацію низка митців, науковців, спортсменів та мовних активістів закликали уряд повторно призначити Тараса Кременя.
Однак омбудсмен Дмитро Лубінець, який також має право подавати кандидата, заявив, що вже використав це право, подавши кандидатуру Олени Івановської у встановлений законом термін — за два місяці до завершення повноважень чинного мовного омбудсмена.
“При всій повазі до чинного омбудсмена, я в межах своїх повноважень і на підставі критеріїв виконав норму законодавства і у встановленому порядку подав кандидатуру Івановської”, — зазначив Лубінець 2 липня під час брифінгу.