На перших місцях у рейтингу - Житомирська, Чернігівська та Миколаївська області.
Свого часу народні депутати навіть хотіли обмежити права українців давати дітям дивні імена. Однак проект такого закону відхилили. Вже другий рік Житомирщина у лідерах за різноманітністю дивних імен. Це випливає з аналізу даних Мін’юсту щодо найпоширеніших та рідковживаних імен у регіонах. Причому в неї суттєвий відрив і за кількістю, і за часткою від інших регіонів. Пише Українська правда.
Причину цього вітчизняні науковці не досліджували, вони також не брали до уваги повторюваність, а просто фіксували наявність таких імен в регіоні.
Вже другий рік Житомирщина у лідерах за різноманітністю дивних імен |
Дані Мін’юсту щодо рідковживаних імен у регіонах України |
Явище досліджували американські, японські й європейські психологи. І вони вбачають у таких тенденціях прагнення людей до індивідуалізму. Про це, зокрема, йдеться у статті оглядачки BBC Future Тіффані Вен.
З колегами згоден український соціолог, доктор філософських наук Володимир Паніотто. За його словами, будь-яка людина має два види статусів:
- приписаний (дається від народження);
- набутий (його треба здобути самостійно: освіта, кар'єра тощо).
Ім’я належить до першого. І батьки, нарікаючи дитину незвично, – бажають вирізнити її серед інших, й тим самим надати додаткових "балів" у приписаний статус.
"Оригінальне ім’я – це, свого роду, претензія, намагання чимось виділитися.
Теоретично: якщо в людини стійка позиція в житті, то оригінальність імені її менше цікавить. Вона й так багато чого може дати дітям", – пояснив соціолог. Житомир може бути у лідерах через територіальну близькість до столиці. Обласний центр поступається Києву за рівнем доходів. Тож у людей виникають нереалізовані амбіції, й ім’я – найпростіший спосіб реалізувати їх.
Але це лише припущення, дослідження залежності різноманіття "дивних" імен від середньої зарплати по регіонах України, явного зв'язку не показує.
Чим більше коло, тим більше дітей народилося в регіоні. "Різноманітність оригінальних імен" показує, що ці імена саме різні. Наведіть на коло, аби побачити числові дані по регіонах.
Кандидат психологічних наук, практикуючий психолог Дмитро Попов називає декілька причин, які спонукають батьків давати дітям незвичні імена.
Серед них – слідування моді, релігійність, бажання виділитися на імені дитини або ж надія, що ім’я може принести дитині суперудачу чи долю.
Загалом імена можна згрупувати так:
- релігійні й міфічні – Лука, Іоанн, Теона, Гера;
- з шоу-бізнеса (на честь акторів чи героїв кіно) та політики – Кіану, Ріанна, Адель;
- старослов’янські – Квіткослава, Ярополк, Зореслава, Мєчіслав, Світлозар;
- "західні" – Олівія, Глорія, Емма, Ніколь;
- назви явищ і предметів – Космос, Квітка, Карамель.
"Залежність вибору імені від достатку людини я не спостерігав, – зауважує Попов.
А ось від творчих здібностей – є таке. Чим більше людина знає, чим вона досвідченіша й начитаніша, тим більше шансів, що вона назве дитину якось замудрено.
Якщо ім’я несе в собі благородні асоціації, наприклад, бог чи монарх, то в очах оточуючих така людина матиме певні якості. Однак це ж не означає, що вона матиме їх насправді".
Як вибрати ім’я: точка зору психолога
Дмитро Попов рекомендує майбутнім батькам подумати над такими питання під час вибору імені.
- Чи буде це ім’я подобатися самій дитині?
- Чи не викличе воно насмішки з боку оточуючих, особливо у дитинстві?
- Чи добре поєднується з прізвищем та по-батькові?
- Чи легко вимовляється? Якщо ні, то до яких простих звуків його скоротять.
- Які асоціації викликає?
"Особистість в очах оточення розмивається. І добре, якщо, наприклад, хлопчик Брюс спортивний, а якщо ні - то це може стати предметом додаткових глузувань", – пояснює психолог.
Читайте також: Закарпатці все частіше називають дітей рідкісними іменами.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!