Керівник "Закарпатгазу" просить підлеглих "повернутися обличчям до обов’язків"

11
2

Саме з таким закликом звернувся до колективу ПАТ «Закарпатгаз» голова правління Віталій Шатило під час наради керівного складу, що відбулася наприкінці минулого тижня.

Темою зібрання стало якісне і систематичне проведення планово-технічного обслуговування споживачів голубого палива в регіоні. Прискіпливий аналіз  стану справ у цій царині, зроблений заступником голови правління-головним інженером товариства Андрієм Горватом та заступником начальника ТУ Держгірпромнагляду по Закарпатській області  Богданом Дорошем, вказав на «вузькі місця»  у проведенні цих робіт і підвів до висновку: ПТО – не щорічна акція для «галочки», а  дуже відповідальна місія, результати якої у підсумку повинні унеможливити нещасні випадки при користуванні газом у побуті.

Цей рік, як зазначалося на нараді, саме в означеному сенсі сумно врожайний: дев’ять нещасних випадків, п’ятнадцять потерпілих, дев’ять з яких загинули…Тож чи не час схаменутися і усвідомити, що  лише об’єднані зусилля абонентів, газопостачальників, наглядовців у протистоянні  такій біді можуть дати позитивний результат?

  Перше, що треба зробити – вплинути на свідомість споживачів. Адже саме вони мусять зрозуміти: межа між газом-благом цивілізації і газом-убивцею геть розмита, якщо допускаються самовільні втручання в роботу газових приладів, помешкання обладнуються ними людьми з вулиці, нехтуються елементарні правила безпеки.

Час викоренити згубну тактику абонента  будь-якою ціною не допустити до власного житла працівників товариства. Доходить до абсурду: замість конструктивної співпраці з газовиками, працівниками ЖРЕРів, кооперативів, ліцензованих структур люди готові заплатити  за фіктивний огляд чи довідку про стан димових і вентиляційних каналів, не усвідомлюючи, що придбали собі, можливо, найстрашніше – смерть…

ПАТ «Закарпатгаз» - хай згідно з чинним законодавством і побічної - вини у ситуації, що склалася, з себе не знімає.  Ненавмисна  легковажність, будь-яка недоробка, кожен недогляд  газовиків можуть обернутися ризиками для здоров’я та життя абонентів. Тож найважливішим бачиться відродження довіри між споживачем та газопостачальником, спрямування спільних зусиль  на  безпечне газопостачання й газозабезпечення. А вже наскільки не зайве у цій справі пильне око наглядової структури - і говорити не доводиться…

   Проведення ПТО за всіма вимогами чинних нормативних актів, - наголосив, підбиваючи підсумки наради Віталій Шатило, - стане пріоритетом цьогорічної роботи. – Тим же, хто й надалі ігноруватиме поставлене завдання,  «світить» олімпійський принцип:  не  встигаєш – зійди з лижні, не справляєшся – поступися посадою…

Коментарі

У
Ужгородка

Щоб поміняти газовий щотчик, який у мене, як виявилося, незаконно забрали газовики, мені прийшлося йти 3 рази в газове. А потім, коли вельмишановне панство все ж вирішило прийти і встановити новий щоткик, мені довелося ще 200 гривнями їм дякувати за виконання власних обов'зків! Я дуже рада, що нарешті наводять з ними порядок.

В
Володимир

Керівництво все правильно каже. Але ви спробуйте прийти до тих газовиків і цивілізовано повирішувати всі питання з легалізацією котлів. Мої знайомі і по 3-4 рази ходили, так там такі вимоги й умови, що їх неможливо виконати. Потрібно шукати компроміс між газовиками й сспоживачами, іти один одному назустріч, у тому числі в ціноутворенні щодо послуг і експлуатації газопроводу. Ось, скажімо, я колись ставив лічильник. Лише за послуги встановлення заплатив 1200 грн. Це й зараз непідомна ціна для багатьох при наших жебрачих зарплатах. А 5 – 8 років тому цю суму уявляєте. У противному ж разі ніхто не хоче йти й щось робити. Я розумію, що робота ця надвідповідальна, але й три шкури дерти з такого ж челядина – ганьба. Тому й котли ставив свого часу хто хотів і як хотів. То дозвіл давали, то не давали, то знову давали, то керівництво змінювалося... Словом, потрібні прозорі й чіткі правила гри

Читайте також