В умовах сьогоднішньої стоматології, коли сучасні технології лікування карієсу зубів і його ускладнень дозволяють забезпечити «друге здоров’я» зубам на багато років, питання профілактики захворювань пародонту та й первинної профілактики в цілому відходять на другий план, розповідає «НЗ» завідуюча терапевтичним відділенням ОКСП м. Ужгород, асистент кафедри стоматології факультету післядипломної освіти УжНУ Леся Симулик.
За її словами, переорієнтація на надання тільки лікувальної стоматології є глибоко помилковою. Бо досвід свідчить, що з віком на першу позицію в рейтингу стоматологічних захворювань виходять хвороби пародонту. В цьому випадку потрібно пам’ятати про причини виникнення захворювання. На жаль, про них ми часто забуваємо. Більшість причин основних стоматологічних захворювань формується в ранньому дитячому віці, і, власне, цей період має бути визначальним, коли йдеться про первинну профілактику, де основою є гігієнічне виховання і повчання, продовжує пані Леся. Аби всі були здорові, необхідно засвоїти одне правило: «Ми повинні дбати про гігієну ротової порожнини!». Якщо будемо дотримуватися елементарних правил гігієни, прислухатися до порад лікарів-стоматологів, то зможемо вберегти себе і своїх дітей від проблем із зубами.
Бактерії – головний ворог зубів та ясен. Вони утворюють зубний наліт, який накопичується на тих ділянках, де затримуються харчові залишки. Якщо щоденно його не прибирати, то, накопичуючись, він сприяє мікробній агресії проти ясен і емалі зубів. У глибоких відкладеннях зубного нальоту, який прилягає до емалі зуба, відбувається утворення зубної бляшки, яка щільно зростається з тканинами зуба. Зубну бляшку може прибрати лише стоматолог. А допомогти позбавитися зубного нальоту на бокових поверхнях зубів і в міжзубних проміжках дозволяють зубні нитки (флоси). Зубна нитка видаляє наліт та залишки їжі у тих ділянках, які є важкодоступними для зубної щітки. Щоб застосування нитки було ефективним, необхідно використовувати її правильно. Великим та вказівними пальцями обережно введіть зубну нитку в міжзубний проміжок. Очистіть бокову поверхню зуба, рухаючи нитку від ясен до краю зуба («знизу — вверх»), бо зубний проміжок складається з двох поверхонь. Очистіть кожну поверхню, застосовуючи нову ділянку нитки.
Допоміжними засобами гігієни є зубочистки. Вони бувають дерев’яними і пластмасовими. Застосовуються не лише для прибирання залишків їжі у міжзубних проміжках, а й для прибирання зубного нальоту з бокових поверхонь зубів.
Зуби слід чистити двічі на день упродовж двох хвилин. Змінювати зубну щітку слід кожні три місяці. Сучасні зубні щітки створені спеціально для кращого видалення бактерій між зубами та вздовж лінії ясен. Вони також мають текстурований очищувач язика та щік, який видаляє ще більше бактерій. Професійне чищення зубів включає видалення дрібних зубних відкладень, зубного каменю зі всіх поверхонь зубів, полірування зубів і пломб.
Не менш важливим є застосування ополіскувача — найкращий спосіб захистити від розмноження бактерій ті ділянки ротової порожнини, які не очистила зубна щітка і флос.
Ополіскувач незамінний, коли немає можливості скористатися зубною щіткою та пастою (наприклад, упродовж дня, після вживання їжі). Крім того, він надовго освіжає подих.
Дотримуючись всіх цих порад, дбаючи про здорові, гарні зуби, варто пам’ятати про безпосередній зв'язок між красою зубів і здоров’ям організму. Здорові зуби та ясна — символ молодості та довголіття.
Тільки старанний систематичний догляд за зубами з раннього віку і своєчасне відвідування лікаря-стоматолога допоможуть зберегти зуби здоровими, подарують чарівну усмішку і гарний настрій.