Хвороба Лайма — як вберегтися: Поради закарпатських лікарів

276
0

Більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів.

Як розповідає лікар-інфекціоніст Лікарні святого Мартина Лілія Немеш, більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів.

Типові симптоми включають лихоманку, головний біль, втому та характерний шкірний висип у вигляді мігруючої еритеми. Якщо не лікувати інфекцію, вона може поширитися на суглоби, серце та нервову систему.

Які симптоми

Перші симптоми хвороби проявляються лише після інкубаційного періоду, який у більшості випадків триває від одного до двох тижнів. Втім, іноді може йтися і про кілька місяців з моменту укусу кліща.

На місці укусу зазвичай (але не завжди) виникає почервоніння шкіри, у хворих також може підвищуватися температура, виникати відчуття втоми й головний біль. В деяких випадках буває нудота. Також може розвинутися світлобоязнь, біль очних яблук та оніміння.

Вже на цьому етапі дуже важливо звернутися до лікарів: більшість пацієнтів, які проходять повний курс вживання антибіотиків, повністю одужують.

Якщо ж своєчасно не звернутися до медиків, хвороба може прогресувати, викликаючи запалення в суглобах, нервовій системі та серці, і може розвинутися вже за кілька місяців після інфікування.

В окремих випадках хвороба призводить до втрати працездатності та важкої форми інвалідності.

Як вберегтися

Якщо у випадку з енцефалітом дієвим запобіжником є вакцинація (ефективність - близько 95%), то вакцини проти хвороби Лайма досі не винайшли.

Тому найкращий вихід - зробити усе, аби уникнути укусу кліща.

Кілька основних порад, якщо ви зібралися на прогулянку:

  • намагайтеся носити закритий одяг і високе взуття - так кліщу важче буде дістатися до шкіри
  • бажано, щоб одяг був світлим - це дає шанс вчасно помітити кліща
  • використовуйте репеленти - спецзасоби для відлякування кліщів
  • після повернення додому уважно огляньте тіло та одяг - іноді кліщі ховаються у складках одягу і можуть чекати на шанс прикріпитися до тіла людини упродовж кількох днів

Лікарі нагадують, що підхопити кліща можна не лише в лісі чи парку, а на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві. Укус кліща майже неможливо відчути.

Інфекціоніст обирає тактику лікування залежно від діагностованої форми хвороби — гостра або хронічна. Більшість випадків хвороби Лайма можна успішно вилікувати за допомогою прийому антибіотиків впродовж декількох тижнів.

Що робити, якщо вас вкусив кліщ?

Головне - діяти швидко. В ідеалі варто звернутися до лікарів, але якщо ви розумієте, що це займе багато часу, то діставати кліща краще самостійно - чим менше часу він проведе під шкірою, тим меншою є вірогідність зараження.

Для видалення кліща підійде спеціальний пристрій (його можна придбати в аптеках) або ж звичайний пінцет. Його треба підсунути якомога ближче до шкіри й, розхитуючи з боку в бік, викрутити кліща. Після цього варто протерти місце укусу антисептиком.

Видаленого кліща можна помістити в закриту посудину - в лабораторії зможуть перевірити, чи є він переносником збудника інфекції.

Окрім того, варто упродовж щонайменше трьох тижнів стежити за станом свого здоров'я. У разі підвищення температури або виникнення почервоніння в місці укусу - негайно звертайтесь до лікаря.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також