
А нашу міліцію обіцяють пересадити на еко-автомобілі «Тойота»
До кінця цього року за рахунок продажу Україною квот на викид парникових газів більш розвинутим країнам (коштів Кіотського протоколу і так званих «зелених» інвестицій) запланований капітальний ремонт та утеплення дахів, фасадів, заміна вікон та дверей у семи закладах освіти та медицини Закарпатської області на загальну суму 58 мільйонів гривень.
До переліку увійшли навчальні заклади-школи у смт Буштино (Тячівський район), смт Жденієво (Воловецький), смт Великий Березний та с. Великі Лучки (Мукачівський), с. Приборжавське Іршавського районів, а також будівлі центральної районної лікарні м. Берегово та районної лікарні у м. Виноградів.
Зокрема у Берегові роботи з утеплення приміщень йдуть вже повним ходом. Всі відділення лікарні, окрім хірургічного корпусу, що є пам’яткою архітектури чеського періоду, вкривають ззовні товстелезним шаром мінеральної вати та замінюють старі вікна на сучасні. Коштуватиме проект 16 мільйонів гривень. За словами головного лікаря ЦРЛ Івана Малеша, це дасть можливість зекономити 20-30% витрат на енергоносії. Роботи мають завершити до кінця жовтня-початку листопада.
Загалом в Україні вже погоджено та включено до Плану заходів 487 проектів "зелених" інвестицій,
проектів, спрямованих на зменшення обсягів викидів парникових газів, у тому числі на утеплення приміщень закладів соціального забезпечення. Такі інвестиції в Україні проводяться вперше.
На перший погляд, все, як у казці. Хоча торгівлю квотами у ЗМІ ще називають «торгівлею повітрям». Тобто якщо країна не використовує на 100% дозвіл на викид парникових газів (власну квоту), вона може продати її іншій державі. При цьому розробники документа наголошують, що гроші від продажу квот мають витрачатися лише на зниження викидів парникових газів.
За підрахунками фахівців кількість викидів СО2 (діоксид вуглецю) вітчизняною промисловістю за період 1990-2004 рр. суттєво скоротилися. У цьому зв'язку, Україна може продавати свою квоту викидів іншим країнам. Хоча «зелені» вважають, що більшість наших великих підприємств працюють у тіньовому секторі і не вказують реальної картини викидів вуглекислого газу в атмосферу.
Цікаво також, що 31 серпня 2012 року у рамках реалізації проектів за схемою зелених інвестицій Державне підприємство «Держекоінвест» та японська компанія Сумітомо Корпорейшн підписали договір щодо придбання 1200 автомобілів марки ToyotaPrius для Міністерства внутрішніх справ України. Ці гібридні автомобілі справді визнані як найбільш екологічно-безпечні у світі, адже кількість шкідливих викидів зменшено в них на 85% у порівнянні з іншими, завдяки використанню електричних мото-генераторів. Однак і коштують чимало - вартість одного такого авто для України складе 28 000 доларів США. Відмітимо також, що встановлювані на Prius двигуни економічні, але мають відносно низьку потужність.
Варто зазначити, що одразу після поставки зазначеної кількості автомобілів Міністерство внутрішніх справ України буде змушене утилізувати таку ж кількість старих «міліцейських» автомобілів. Коли надійде перша партія чудо-автівок до Закарпатських міліціонерів поки що невідомо – але, мабуть, вже найближчим часом, ще до виборів.
Довідка. Кіотський протокол — міжнародна угода про обмеження викидів в атмосферу парникових газів, яка прийнята у 1997 році (діє з 2005).Протокол зобов'язує розвинуті країни та країни з перехідною економікою (таких як Україна) скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008-2012 роках до рівня 1990 року. На сьогоднішній день підписала та ратифікувала протокол 191 країна, крім США. Для врегулювання викидів парникових газів, країни ЄС роблять ставку на внутрішню торгівлю сертифікатами викидів, які, "де факто", репрезентують право на забруднення навколишнього середовища парниковими газами.