Очільник МЗС України Павло Клімкін - частий гість в Угорщині. Час від часу навідується й на Закарпаття.
Нині, після ухвалення Верховною Радою України закону "Про освіту", де зачіпається гостре питання щодо навчання представників національних меншин, він вирішив переконати закордонних колег у необхідності змін в українському законодавстві. Зокрема про це йдеться у інтерв'ю для ukrinform.ua.
— Після ухвалення закону я розмовляв з румунським, польським міністрами закордонних справ – вони чудово розуміють, що для нас фундаментально важливо, щоб усі наші громадяни на достатньому рівні володіли українською мовою.
Я можу навести вам приклад, який наводив прем'єр-міністру і міністру закордонних справ Угорщини.
Минулого року я відвідував угорське консульство у Береговому і після розмови з консулами спустився до зали, де відбувалося консульське обслуговування, щоб привітатися з нашими громадянами. Дехто із щирою посмішкою відповів, а дехто просто мовчки посміхався. З'ясувалося, що деякі наші громадяни не володіють українською – навіть щоб привітатися!
Звичайно, в сусідніх країнах є люди, які політизують мовне або історичні питання, щоб певним чином «мобілізувати» людей навколо своїх цілей. Так завжди буде, оскільки це частина політичного процесу. Але ми маємо вести щиру і відкриту, однак дуже послідовну розмову з нашими партнерами, доводячи правильність і справедливість наших дій. Вони мають усвідомити, що такої ситуації з рівнем володіння українською мовою, як було раніше, в Україні більше не буде.
Тому ми разом із колегами з Міністерства освіти будемо проводити спільні консультації й пояснювати, що ухвалення цього закону не означає, що в Україні не буде освіти угорською, румунською чи іншою мовою нацменшин. Але всі наші громадяни повинні знати державну мову, вміти спілкуватися нею і почуватися частиною саме українського суспільства.
Нагадаємо, що український прем'єр Володимир Гройсман "дав доручення міністру закордонних справ, міністру освіти, звернувся з проханням долучити також в.о голови комітету з питань освіти для проведення зустрічі з послами країн ЄС, аби пояснити деталі закону. Думаю, питання буде врегульоване".
Дивіться також: Закарпатка Андрея Бочкор виступила у Європарламенті проти українського закону про освіту