Братську могилу для корів влаштували на одній із ферм у закарпатському селі Чікош.
Там масово почала гинути худоба, а ховали туші у звичайну яму. Це корови рідкісної в Україні породи - сірої угорської. Їх два роки тому завезли в Україну, щоб спробувати збільшити їхню популяцію, адже у Європі після війни вона опинилася на межі вимирання. Ветеринари кажуть - цінних тварин косить не хвороба, фермери їх просто не догледіли. А от чи загрожує такий скотомогильник довкіллю зараз з'ясовують. Репортаж Марини Коваль.
Про масовий падіж худоби на фермі у Чікоші, де розводять корів рідкісної в Україні сірої угорської породи, стало відомо днями, коли в інтернеті з'явилося ось це відео. На ньому видно, як просто неба, у яму звалені туші цих тварин. Місцеві мешканці кажуть: чутки про те, що худоба гине, ходять уже не перший місяць.
Яму вже засипали землею і хлором. Ветеринари підтвердили загибель 17-тьох корів. Нині з'ясовують причини. Сибірку виключають, бо всім тваринам робили щеплення. Люди підозрюють, що корови померли від недоїдання. І це при тому, що на корми худобі рідкісної породи навіть гроші з районного бюджету виділяли.
Ласло Чех, лікар-епізотолог Берегівського відділення Державної служби ветеринарної медицини Закарпатської обл.:
- Останній раз осінню, 12 року, ми їм тоді писали акт, де відмічалося, що треба забезпечувати тварин кормами. Ми просто бачили, що корма в недостатній кількості.
Ці обвинувачення фермери, що опікуються худобою, спростовують. І кажуть: у загибелі корів винні погодні умови.
Ярослав Сайко, представник фермерського господарства:
- Тут дуже тяжко уходить вологість, зима ще була і в березні, і там, де були огороджені наші корови, вони не мали можливості ні прилягти, не присісти, тому що вода стояла вище коліна, і це довело до того, що вони ослабли і загинули.
Втім у міліції фермерам на слово не повірили. І вирішили провести повноцінне розслідування причин загибелі тварин.
Володимир Сакалош, заступник начальника слідчого відділення Берегівського РВ УМВС у Закарпатській обл.:
- Необхідно провести експертизу - від чого тварина померла, скільки часу це тривало, ця природна смерть, взагалі чи посадові особи цього підприємства бачило, виділо - це зроблено умисно, чи неумисно, чи страждала ця тварина.
А от за те, що корів поховали просто на пасовищі, фермерів суворо покарають. За законом туші треба було утилізувати. Наразі на фермі лишилося більше трьохсот корів сірої угорської породи. Заводчики обіцяють облаштувати на зиму навіси для худоби, аби вона не потерпала від холоду й вологи.