Напередодні Дня молоді
Нещодавно всі кому до 40, святкували День молоді. А за декілька днів до цього свята нарешті створено Коаліцію демократичних сил у складі СПУ, БЮТ та „Нашої України”. Прокоментувати цю подію ми попросили „наймолодших” учасників коаліції — лідерів закарпатських Спілки молодих соціалістів, „Батьківщини молодої” та „Молодіжного союзу Наша Україна”.
Як ви оцінюєте створення коаліції?
Василь Граб, голова ЗОО СМС
— Підписання коаліції я оцінюю позитивно, в тому плані, що нарешті Майдан виправдав себе, і демократичні сили в Україні перемогли. Для Соціалістичної партії України та її молодіжного крила ця коаліція стала логічним завершенням як переговорного процесу, так і співпраці помаранчево-малинової трійки під час президентських виборів. Це тішить.
Андрій Шекета, голова ЗОО „Батьківщина Молода”
— Наша політична сила ще під час передвиборчого кампанії заявляла, що коаліція має бути у складі тих політичних партій, які були головними учасниками президентських виборів 2004 року і тих подій, які потім отримали назву Помаранчева революція. Тож така коаліція, на мою думку, є логічною.
Особисто я, кажучи про загальнонаціональний рівень, позитивно сприйняв цю новину, але не можу сказати, що з великою радістю. Адже ми розуміємо, що хто б не став прем’єр-міністром, він не завжди зможе вирішити позитивно низку державних проблем. Тому доведеться багато працювати, всім політичним силам.
Єдине чого б хотілося, то це відсутності таких перетягувань канатів між політичними силами, як після президентських виборів. Якщо нашим політичним керманичам вистачить здорового глузду, і вони зрозуміють, що це останній кредит довіри, який міг бути до них, тоді, можливо, ситуація може змінитися на краще.
Святослав Бабіля, голова Закарпатської регіональної організації ВМГО „Молодіжний союз Наша Україна”
— М’яко кажучи, позитивно, бо інший формат коаліції в ідеологічному плані був би для нас неприйнятним. Це є логічне завершення переговорного процесу. Нині є надія, що попередні помилки будуть враховані, з’явиться, нарешті дієва помаранчева команда, запрацює уряд і все буде нормально.
Молоді нашоукраїнці здебільшого не підтримали б широку коаліцію, а СМС та „Батьківщина Молола”, в такому разі, так само, як і їхні старші побратими пішли б опозицію
Святослав Бабіля, голова Закарпатської регіональної організації ВМГО „Молодіжний союз Наша Україна”
В разі підписання широкої коаліції, як би на це відреагував „Молодіжний союз Наша Україна”?
Кажучи про закарпатську обласну організацію, моя особиста позиція була така, що в форматі широкої коаліції співпраця була б неможлива. Тобто я її категорично не сприйняв би. Я би вийшов з лав „Нашої України” в такому разі.
А скільки молодих нашоукраїнців вчинило б так само?
Важко оцінювати, тому що це питання на Раді організації не обговорювалося, але, думаю, більш ніж 50 відсотків вчинило так само.
Василь Граб, голова ЗОО СМС, так коментує сценарій подій за широкої коаліції:
— В разі створення широкої коаліції ставлення до неї СМС була б негативною, адже трохи більше року тому ми боролися проти режиму Кучми. В такому разі ті цінності, за які ми боролися, втратили б сенс, і чимала кількість людей невиправдано реанімувала б свій політичний імідж. Не сумніваюся, що СПУ пішла б в жорстку опозицію. СМС, безперечно, підтримувала б її.
Андрій Шекета, голова ЗОО „Батьківщина Молода”, не побоявся б повернення в опозицію:
— Мене б негативно вразило підписання широкої коаліцію, адже в такому разі все те, що робила молодь в 2004 році, в тому числі і закарпатська, звелося б до нуля. Після цього працювати в молодіжному середовищі, пояснювати молодим людям, навіщо брати активну участь в політичних акціях було б дуже важко, адже це було б зрадою всіх тих ідей і сподівань, які були у молоді під час революції. Тому, звичайно, мене хвилює наскільки щойно створена коаліція буде ефективною, але маю надію, що все буде добре.
Ми вийшли з опозиція, вона нас виростила і поставила на ноги як молодих політиків. Були б в опозиції — нічого страшного не сталося б, тим паче, що коли ми були нею, то нормально працювали і досягали результатів. Я думаю, що якби ми були в опозиції, то це не була б „глуха” опозиція, яка б базувалася на запереченні всього, що робить Уряд чи партії, які ввійшли до більшості. Це була б опозиція європейського зразка, яка б несла в собі конструктив.
Молодь єдина в захисті своїх інтересів, не зважаючи на будь-які коаліції.
Чи змінився б формат співпраці вашої організації з „Нашою Україною” та її молодіжкою в разі підписання широкої коаліції?
Василь Граб, голова ЗОО СМС
— Молодіжні організації створені для захисту та лобіювання інтересів молоді, підвищення її соціального статусу, сприяння всебічному розвитку молодого покоління. Змін у співпраці, в цьому контексті, не було б, адже всі ми покликані виконувати ці функції. Тим паче, що політичні аспекти на взаємовідносини між молодими людьми мають значно менший вплив ніж для старших.
Андрій Шекета, голова ЗОО „Батьківщина Молода”:
— „Наша Україна” була нашим союзником по Майдану, тому після такої коаліції певний перегляд відносин відбувся б. Можливо, не на офіційному рівні, а на людському, емоційному.
Чимало людей з молодіжок БЮТу та „Нашої України” разом брали участь у подіях 2004 року у той час в лавах „ПОРИ” „”Чистої України”, „Студентської Хвилі”. Тому, можливо, особистісних претензій ні у кого не виникло б, бо всі розуміють, що це політика. Але це могло внести певну прохолоду у діяльність цих організацій, навіть у ті проекти, які не є політичними. В розвиток консолідованого молодіжного руху на Закарпатті це привнесло певний негатив.
Чи змінився б формат співпраці вашої організації з іншими молодіжками в разі підписання широкої коаліції?
Святослав Бабіля, голова Закарпатської регіональної організації ВМГО „Молодіжний союз Наша Україна”
— У молоді набагато менше категоричності у відносинах. Ми можемо нормально співпрацювати з усіма молодіжними організаціями. Свого часу, навіть під час Помаранчевої революції, коли стояли поруч намети двох таборів, ми нормально спілкувалися з тим же УСДМом, де так само нормальні хлопці. Так, молодь інколи використовують в політичних та інших меркантильних інтересах. Але у нас немає завідомо негативного ставлення один до одного. Ми і зараз співпрацюємо з багатьма молодіжками і я думаю формат нашої співпраці би не змінився. Що стосується „Батьківщини Молодої”, між нами нормальні стосунки, ми разом вже робили спільну справу, і понині у нас нормальні стосунки.
Олександр Коробко.