Міжгірщину "атакували" кукурудзяні жуки

14
0

Біда, як кажуть, біду тягне. Не встигли верховинські землероби оговтатися від боротьби з колорадськими жуками, що ненажерливо нищать картопляні плантації, як нова напасть.

І знову про себе дав тривожно знати жук, на цей раз кукурудзяний, якого називають західним. Його шкідливий слід зафіксовано у Міжгір’ї, Запереділлі, Вучковому, Соймах…

З приводу небезпечного ворога нив наша розмова з Михайлом Блецканом — провідним спеціалістом — держінспектором з карантину рослин по Міжгірському МПКР.
 
— Михайле Івановичу, ситуація з появою кукурудзяного жука у нашому районі справді загрозлива? 
 
— Безперечно. І не лише в одній Міжгірщині, а всьому Закарпаттю. Про його серйозну небезпеку свідчить той факт, що в області накладено карантин з приводу паразита. Якщо у попередні роки траплялися поодинокі випадки появи західного кукурудзяного жука, то зараз пішла ціла пошесть саранчі — в стократ збільшилася на посівах.
 
— Що представляють собою ці шкідливі комахи?
 
— Тіло їх видовжене, жовтувато-коричневе. На надкрилах проходять 3 темні повздовжні смуги на жовтувато-зеленому фоні, які в самців можуть зливатися. Личинки брудно-білого кольору, червоноподібні, зморшкуваті, з коричневою головною капсулою, трьома парами темно-коричневих ніг. Лялечка безпокривна блідо-жовта або біла, м’яка.
 
— А щодо їхньої біології?
 
— Шкідник розвивається в одній генерації на рік. Зимують діапазуючі яйця у грунті на глибині 15-20 см на полях з-під кукурудзи. В такому стані вони витримують короткострокове охолодження, хоч їх виживання залежить і від інших факторів. Пересуватися здатні на півметра. Личинки відроджуються на другий рік весною, з появою сходів і активного росту коренів кукурудзи. Личинки молодшого віку живляться на дрібних корінцях, а старші пошкоджують головні, бокові та додаткові корені. Третього віку личинки найнебезпечніші. Сформовані жуки починають виходити з грунту в останні дні червня — липні, на початку викидання волотей у кукурудзи. Період виходу імаго триває майже 6 тижнів. Самки відкладають яйця через 2 тижні після спарювання невеликими купками у тріщині в грунті біля рослин кукурудзи в декілька прийомів. Відкладання яєць відбувається з середини липня і масово проходить у серпні. За сприятливих температурних умов переходять в діапазуючий стан і залишаються на зимівлю.
 
— Які шляхи їхнього розповсюдження?
 
— Перенесенню жуків сприяють повітряні потоки. Імаго можуть розповсюджуватися транспортними засобами з різними вантажами.
 
— Існують заходи запобігання біді?
 
— Забороняється ввіз із зон зараження зерна кукурудзи, качанів, накладається карантин на територію, де виявлено шкідника. Є агротехнічні заходи, зокрема, щорічна ротація посівів кукурудзи, що включає зернові, багаторічні трави, конюшина, люцерна, буряки тощо, застосування відвального способу оранки, підбір стійких сортів кукурудзи з міцною кореневою системою. Існують біологічні і хімічні заходи, скажімо, застосування інсектицидних препаратів. За більш детальною інформацію просимо населення звертатися до працівників нашої служби.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також