переконані закарпатські фахівці
В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему: „Яка доля очікує мораторій на продаж землі після 31 грудня 2007 року?”
Мораторій на продаж землі у малоземельному Закарпатті сприяє тому, що ґрунти, які орендуються на короткі терміни, виснажуються, — переконаний начальник головного управління земельних ресурсів в Закарпатській області Іван Калинич. За його словами, формування і розвиток вільного ринку землі – один з головних пріоритетів земельної реформи в Україні. Проте вже 4 роки у Верховній Раді лежить закон про ринок землі. Натомість сам ринок діє, земля в Україні має статус товару, хоч і не завжди законно. Заборона, словами І. Калинина, породжує тіньовий ринок і намагання її обійти, наприклад, через зміну цільового призначення землі. «Якщо проїхатися Закарпаттям, то на очі просто навертаються сльози: земля у бур’янах, з’явилися «мічуринці» з вирощуванню будяків. Землі розпайовані на дрібні ділянки, але власники не поспішають вкладати сили у їх обробку. Щоб із землі щось взяти, треба, безумовно, спочатку щось до неї вкласти. Активні фермери беруть землю у короткострокову оренду і не дбають про сівозміну. За 3-4 роки інтенсивної експлуатації земельний наділ виснажується, масово спадає рівень гумусу у ґрунті», — прокоментував Іван Калинич.
Якщо не скасувати мораторій, Україна може втратити потужний економічний потенціал, вважає посадовець. «Прихильники мораторію бояться, що землю масово розкуплять. Але це питання регулюється значною кількістю нормативних актів. Без мораторію земля не залишиться безконтрольною. Категорично проти скасування мораторію наразі виступають лише комуністи», — розповів доповідач.
Цього року на Закарпатті від продажу земельних ділянок вилучено 66 мільйонів гривень. Середня вартість землі с/г призначення на Закарпатті – 38 грн/м2 (проти 17 грн. у 2005 році і 26,49 грн. у минулому році), комерційного призначення — із 23 до 45 грн/м2. Впала лише вартість землі під житлову забудову.
Протягом 2007 року в області продано 2156 ділянок землі загальною площею 176 гектарів. З аукціону на Закарпатті цьогоріч продано 18 земельних ділянок несільськогосподарського призначення на суму 5 млн. грн., підготовлено до наступних аукціонів ще 42 ділянки.
Іван Калинич зазначив, що фахівці очолюваного ним управління поставили собі за мету вивчити чорний ринок землі. У санаторних селах Шаян, Солочин сотка голої землі коштує 4-5 тисяч доларів. Зокрема, на Івано-Франківщині у районі гірського перевалу ціна доходить до 10 тисяч євро за сотку.
«Надіємося, що нова Верховна Рада запрацює і прийме відповідні закони та підзаконні акти про землю, земельні аукціони, кадастр тощо. А головне — скасує мораторій», — підсумував І. Калинич. При відміні мораторію на продаж земельних ділянок с/г призначення таких земель в області можна було б продати 5,5 тис. га (близько 1,5 % від їх загальної площі), повідомили з Ужгородського прес-клубу.