
Міліція Москви послухали рекомендації Володимира Путіна щодо обмеження перебування і роботи іноземців у столиці Росії
Учора начальник ГУВС Москви Володимир Колокольцев розвинув тези щодо реформи національної політики, які напередодні на зустрічі з футбольними фанатами виклав прем'єр Путін. Шеф московської міліції, зокрема, запропонував подумати над жорсткістю правил реєстрації іноземців в Москві. "Треба подивитися, наскільки наші ліберально-демократичні цінності відповідають вимогам і сподіванням жителів міста", - міркує Колокольцев. Найбільше, зі слів Колокольцева, московську міліцію хвилює пільга для іноземців, що дозволяє їм перебувати в Москві до 90 днів без реєстрації. "Такої проблеми немає", - нагадує заступник начальника управління зовнішньої міграції ФМС Артем Фролов. Тримісячне перебування в країні без реєстрації поширюється лише на громадян України - таку угоду підписали напередодні помаранчевої революції на Україну Путін і український прем'єр Віктор Янукович.
Друга ініціатива Колокольцева стосується виділення злочинів, скоєних іноземцями, в окрему категорію і створення в ГУВС спеціалізованого підрозділу по етнічній злочинності. За статистикою ГУВС, 70% злочинів у столиці відбувається немосквичів. "Це улюблений метод правоохоронних органів, - опонує Світлана Ганнушкіна з" Меморіалу ". - Статистика брехлива і створюється в основному за рахунок порушень паспортного режиму, а зовсім не тяжких злочинів".
І нарешті, Колокольцев запропонував обмежити приватний перевезення в Москві - його здійснюють в основному приїжджі, - відбираючи у водіїв їхні автомобілі. Така норма не принесе жодних результатів, говорить віце-президент Руху автомобілістів Росії Леонід Ольшанський. Як правило, машини не належать самим бомбилами, а віднімати їх у власника незаконно - він не відповідає за дії іншої людини. Відібрати права за приватний перевезення теж не вийде, оскільки водійські права даються на управління транспортним засобом і незаконне підприємництво тут ні при чому, додає заступник голови думського комітету із законодавства Андрій Назаров.
Міграційні норми вже ставали політичним інструментом - так, в розпал антигрузинської кампанії в 2006 р. уряд скорочувало граничну частку іноземних торговців на ринках. Але експерти переконані, що в нинішніх виступах представників влади більше популізму, ніж реальної загрози. Чотири роки тому ФМС дозволила іноземцям повідомляти про місце свого перебування поштою, скоротила термін видачі дозволу на роботу до 10 днів, а з роботодавців і зовсім зняла необхідність отримувати дозвіл на залучення іноземців. Москва теж протестувала - екс-мер Москви Юрій Лужков наполягав на необхідності скорочення міської квоти на залучення іноземної робочої сили. "Була навіть не корупція, - міркує Гаяр Ахсянов з юридичної компанії" Аванті-консалтинг ". - Це був радше популістське гасло Лужкова на захист прав москвичів, чиї місця можуть зайняти іноземці".
Проте далі гасел справа не йшла. За даними Міністерства охорони здоров'я, потреба в іноземній робочій силі щорічно становить не менше ніж 2 млн осіб. А цього літа ФМС ще далі просунулася в питанні лібералізації міграційних законів - визначена категорія висококваліфікованих кадрів, введений патент на використання робочої сили з-за кордону. "Уряд все це час рухалося у бік лібералізації, - уточнює Фролов із ФМС. - І навряд чи варто очікувати зворотних директив з центру: посткризова економіка потребує у зростанні, а в таких умовах потреба в робочій силі з-за кордону буде тільки наростати".