
Чи не найгострішою проблемою військового співробітництва двох країн залишається - використання росіянами українських об'єктів.
За радянських часів військова ланцюжок тісно пов'язувала Україну і Росію і життя одних об'єктів була неможлива без інших. Так, існування Мукачівської радіолокаційної станції зараз - під загрозою, оскільки в лютому минулого року Москва відмовилася продовжувати договір про її використання. Тепер це - головний біль не тільки військових, а й політиків. З Мукачева - Лариса Задорожна.
Сюди не пускали журналістів. Жодного разу за 36 років існування станції. Величезні пластини довжиною в 256 метрів. Це антени, які здатні ловити найменший рух в атмосфері і космосі на відстані 5 з половиною тисяч кілометрів. Повітряний простір над Північною Африкою, Європою, Середземномор'ям - все як на долоні. Від цікавих "цивільних" поглядів потужні антени приховують бокси, зовні схожі на звичайні зерносховища. За часів СРСР існувала негласна домовленість між Москвою і Вашингтоном: будь-який вплив на локаційні станції вважалося нападом на країну. Тільки дві держави світу могли дозволити собі мати таку "дорогу військову іграшку". Після 91-го розкіш дісталася України.
Олександр Кунь, оперативний черговий мукачівської РЛС:
- На табло можна бачити в режимі реального часу дальність, азимут, швидкість цілі.
Тиша в коридорах вперше за весь час існування РЛС. 26 лютого 2009-го Росія - єдиний замовник спостережень за балістичними ракетами - відмовилася від українських послуг. Не в останню чергу через політичну напруженість між двома країнами.
Віктор Потапенко, начальник мукачівської РЛС:
- Російська сторона компенсувала тільки витрати на експлуатаційні витрати, а питання на утримання персоналу це вирішувалося за рахунок українських коштів
Тепер гроші на утримання повністю - українська турбота.
Лариса Задорожна, кореспондент:
- Ці машини перебувають в режимі "відключені". За півтора року їх запускали лише тричі. У загальній сумі станція працювала 15 діб. За цей час Україна отримала інформацію про 40 тисяч космічних об'єктів.
Київ опинився перед вибором: закрити станцію і назавжди позбутися радянської спадщини або спробувати заробити на ньому. Переговори ведуться і з Європою, і з Росією.
Степан Гавриш, заступник голови Ради національної безпеки України
- Також їх можна було б перевести на роботу у космосі, оскількі розширюють ці дослідження. Але це питання вимагає фундаментальних інвестіцій. Поки що наскількі мені відомо Росія не проявляє до цього інтересу скоріше навпаки. Вона розвіває власні комплекси І будує нові.
Чи знайде Київ спільну мову з Москвою? Чи гроші на оновлення Мукачівської станції? Від цього залежить її життя. Життя 150 її співробітників. А ще життя півтисячного військового містечка, яке сьогодні живе за рахунок станції.