
тому картини й крадуть
9 вересня вранці під час проведення прибирання приміщень Закарпатського краєзнавчого музею, зайшовши в природоохоронний зал прибиральниця помітила відчинене вікно. Запідозривши неладне і оглянувши залу, вона зауважила відсутність на одній із стін чотирьох картин відомих закарпатських художників, про що вона негайно повідомила охоронників, які в свою чергу оперативно викликали на місце події правоохоронців.
Пізніше за результатами проведеної експертизи спеціалістами УМВС, було встановлено, що вікно було відкрите зсередини приміщення, слідів пошкодження скла, штапиків, запорів та ручок на вікні не виявлено, як і слідів ушкодження пломби на вхідних дверях приміщення. За словами міліціонерів, найімовірніше, злочинець проник до природоохоронної зали музею вдень, змішавшись з туристичною групою. Відтак крадій заховався в ніші і став чекати сутінок. Коли працівники музею розійшлися по домівках, зловмисник взявся вирізати полотна закарпатських митців з підрамників, після чого прочинив вікно і спустився у подвір`я громовідводом, який прилягає до стіни будівлі. Далі – справа нехитра: перебігти погано освітленим подвір`ям, перелізти через старий мур і спуститися з награбованим насипом…
Між тим, з метою усунення причин, які би сприяли вчиненню злочинних посягань на історичні та культурні цінності, правоохоронцями неодноразово проводилися комісійні обстеження всіх об`єктів історично-культурного значення регіону і Закарпатського краєзнавчого музею зокрема на предмет відповідності вимогам спільного наказу Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства культури і мистецтв України від 30 липня 2004 року № 846/489 „Про затвердження Інструкції з організації охорони державних музеїв, історико-культурних заповідників, інших важливих об’єктів культури підрозділами МВС України”.
За результатами проведених обстежень міліціонерами складені відповідні акти з акцентуванням недоліків, як-от відсутність цілодобової охорони системою охоронної сигналізації конструктивних елементів музею – вікна, некапітальні стіни, люки, експозиційні вітрини, експонати з виведенням на пункт централізованого спостереження, відсутність засобів відеоспостереження в залі та недостатня технічна укріпленість вхідних дверей, вікон, виходів на горище.
Воднораз, керівництву музею неодноразово направлялись листи з настійними пропозиціями обладнати всі приміщення музею охоронно-пожежною сигналізацією з виведенням пульт централізованого спостереження, встановити на вікнах ґрати, чого, на превеликий жаль, не було зроблено. Що посієш – те і пожнеш, себто крадії не дрімають і користаються відсутністю охоронної сигналізації, металевих ґрат, що є безумовною вимогою для об`єктів, де зберігаються історико-культурні надбання Закарпаття.