
каже голова облради Михайло Кічковський
Сьогодні, 30 жовтня ц.р., голова облради Михайло Кічковський та його зступник Василь Брензович перебувають на Тячівщині у робочій поїздці.
Відповідно до плану роботи, в Солотвинський селищній раді відбудеться зустріч з офіційною делегацією повіту Марамуреш (Румунія) на чолі з головою повітової ради Мірчя Маном. У ній також візьмуть участь голова Тячівської райради Василь Кушілка, голова РДА Василь Йовдій, Солотвинський селищний голова Юрій Ухаль та ін.
Під час офіційних перемовин планується обговорити низку важливих питань щодо перспектив співробітництва між Закарпаттям та повітом Марамуреш на двосторонній основі та в рамках МА „Карпатський Єврорегіон” .
Нагадаємо, що у 2002 році була підписана Угода про міжрегіональне співробітництво між Закарпатською областю та повітом Марамуреш, а у 2007 - протокол намірів про співробітництво. Відтак голова ОДА Олег Гаваші здійснив робочий візит до повіту Марамуреш, а було це 18-19 січня 2008 року, під час якого сторони підписали Програму спільних дій про спіробітництво між регіонами. На виконання цієї програми в Закарпатті та Марамуреському повіті проведено цілий ряд культурно-освітніх заходів. Зокрема, фестиваль румунського народного мистецтва „Мерцишор”, фестиваль „Гуцульська бринза”, в яких взяли участь і художні самодіяльні колективи Марамурського повіту.
Відновлено дію пропускного пункту „Солотвино”. Налагоджено взаємну співпрацю між Солотвинською селищною радою та громадами з міст Слатина-Олт і Сігет щодо обміну досвідом роботи виконкому, комунальних підприємств селищної ради, організації відпочинку дітей, обміну спортивними та культурними делегаціями, залучення іноземних інвестицій, спільної участі в міжнародних грантах тощо. Такі угоди ж мають і громади міста Тячів, селища Тересва, сіл Глибокий Потік Тячівського, селища Великий Бичків, сіл Ділове та Костилівка Рахівського районів.
У рамках програми спільних дій Закарпатським відділенням Асоціації міст та громад України на території Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів реалізується проект про створення 5 центрів інформаційного обслуговування громадян.
Представники повіту Марамуреш, у т.ч. і голова ради повіту Мірчя Ман, взяли участь у роботі 38 засідання Ради „Карпатського Єврорегіону” у жовтні 2008 року в місті Ужгороді.
28-29 січня 2009 року у м.Ужгороді проведено презентацію проекту „NEURON – мережа інтеграції, координації та моніторингу стратегій регіонального розвитку регіонів Марамуреш-Закарпаття-Івано-Франківськ” програми сусідства Phare CBC 2004-2006 „Україна-Румунія”.
До липня 2010 року в рамках програми сусідства „Україна – Румунія” на території регіонів будуть також реалізовуватися проекти „Транскордонне партнерство для сталого розвитку громад” та „Поліпшення протипаводкового захисту та екологічне оздоровлення навколишнього середовища на українсько-румунській прикордонній ділянці ріки Тиса”.
Щодо румунської національної меншини Закарпатської області
За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на території області проживає 32 152 румунів, що складає 2,6% від загальної кількості населення області.
В області діють чотири національно-культурні товариства румун й об’єднання прикордонних органів самоврядування „Тиса”, до якого входять селищні та сільські голови населених пунктів компактного проживання румун.
Також на Закарпатті функціонують два дошкільні заклади з румунською мовою і виховання, 12 загальноосвітніх навчальних закладів з румунською мовою навчання, два – з українсько-російсько-румунською.
В Ужгородському національному університеті (УжНУ) функціонує кафедра класичної та румунської філології факультету романо-германських мов та відділення румунської мови та літератури.
У селах компактного проживання румун функціонують 5 клубних установ, 8 бібліотек (книжковий фонд румунською мовою нараховує понад 14 тис. прим.), 2 дитячі школи мистецтв, 29 колективів художньої самодіяльності.
Щороку за сприяння органів державної влади області проводяться обласний фестиваль румунського народного мистецтва та фестиваль румунської культури „Мерцишор”.
У Закарпатській державній телерадіомовній компанії працює редакція румунського телерадіомовлення.
Для висвітлення життя румунської спільноти в області зареєстровано дві румуномовні газети: „Мараморошани”, засновниками якої є облдержадміністрація, Рахівська і Тячівська райдержадміністрації та газета „Апша” – засновник Закарпатська обласна румунська спілка „Дачія”.
Громадяни румунської національності мають всі необхідні умови і можливості для задоволення релігійних потреб. Віруючими румунської національності утворено 45 релігійних громад, в яких Богослужіння проводиться румунською мовою.
( Детальніше – в наступних повідомленнях)