З року в рік прокуратура області виявляла в органах міліції випадки укриття злочинів від обліку. Робилося це там заради потрібної тому чи іншому начальнику цифри у звітах про «активну» боротьбу зі злочинністю. Приховувався кримінал винесенням незаконних постанов про відмову в порушенні кримінальних справ. Навіть там, де були явні ознаки злочинних дій.
Не виняток у цьому і обласний центр. Торік прокуратура міста виявила 19 таких постанов, які довелося скасовувати і порушувати кримінальні справи та змусити розслідувати їх міськвідділом внутрішніх справ. До речі, сім із них уже доведено до логічного кінця – досудове слідство закінчене і скеровано для розгляду в суд.
Реалізуючи свої наглядові повноваження, прокуратурою міста скасовано також понад сотню постанов про зупинення досудового слідства та надано немалу кількість письмових вказівок по конкретних кримінальних справах. Щоб усунути порушення в діяльності міськвідділу внутрішніх справ довелося внести майже три десятки документів прокурорського реагування, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 26 працівників міліції, а трьох посадових осіб – до кримінальної.
Чи сприяє така принципова прокурорська оцінка поліпшенню роботи міської міліції? Значною мірою -- так. Адже на території обласного центру в минулому році зареєстровано 1072 злочини проти 1266 у попередньому. Зниження в понад 15 відсотків суттєве. Поменшало тяжких та особливо тяжких злочинів. Однак бити в литаври поки що рано.
Не доводиться це робити, бо рівень злочинності на 10 тисяч населення в Ужгороді становить понад 92 одиниці. Це – найгірший показник серед інших адміністративних територій. Та й по області рівень злочинності вдвічі нижчий. Не може не хвилювати також зростання окремих видів кримінальних правопорушень, зокрема, розбоїв, дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками. Не меншає нанесення тяжких тілесних ушкоджень із фатальним кінцем. Значна частина злочинів своєчасно не розкривається. Таких за минулі роки на початок 2013-го набралося близько шести тисяч, переважна більшість -- злочини стосовно власності. Цей вид кримінальних діянь суттєво впливає на загальний ріст злочинності.
Про ці та інші факти йшлося 18 січня на координаційній нараді керівників правоохоронних органів, яких скликав прокурор міста Іван Штефанюк. Аналізуючи протидію злочинності та корупції за минулий рік, в. о. начальника Ужгородського міськвідділу УМВС України в Закарпатській області Володимир Кувик, керівники ДПІ та ОДФІ Марія Бадида і Василь Чурей, заступник міського голови Юрій Беляков і заступник прокурора міста Іван Лендєл, інші учасники координаційної наради спробували дати відповіді й на питання, чому на території міста торік у 16 випадках знищено або пошкоджено майно шляхом підпалу і в жодному особи паліїв не встановлені. Адже саме ці злочини викликали значний резонанс серед населення. Криміногенна ситуація в молодіжному середовищі також не з кращих. Не простежується співпраця міліції з охоронними структурами нічних барів,кафе, ресторанів та клубів в забезпеченні громадського порядку навколо цих приміщень.
Учасники наради проаналізували й правозастосовну практику в умовах дії нового Кримінально процесуального кодексу, пропонували способи узгоджених дій правоохоронців на найбільш проблемних ділянках. Конкретні пропозиції стали основою рішення координаційної наради, яке відповідно до вимог Закону «Про прокуратур» тепер є обов’язковим для виконання визначеним у ньому правоохоронним органам.