Мирослав Горват: Закарпатські роми не відчувають підтримки

16
5

Ромський активіст, журналіст та громадський діяч Мирослав Горват вважає, що наразі задекларовані владою наміри залишаються тільки на папері: ніякої підтримки ромське наслення реально не відчуває.

Мирослав Горват - відомий ромський журналіст, громадський діяч та правозахисник. Вже понад десять років є головою Закарпатського обласного молодіжного об'єднання «Романі черхень» (Ромська зірка). Лідер ромського руху. За освітою юрист, зараз здобуває другу вищу освіту в УжНУ за спеціальністю «політологія».

«Якщо говорити про  Стратегію, яка  прийнята у квітні 2013 року, хочу наголосили,  що поки вона не працює, роми не відчувають сьогодні ті зміни та підтримку, яку мали би відчувати. Програми розписані, а у ромів нема ні води, поселення не освітлені, доріг немає, тільки ті, які облашували роми самостійно. По вулицях, де живуть роми, навіть нема сміттєвих контейнерів. Сміття нормально не вивозиться. Багато дітей хворіють», – розповідає Мирослав  Горват.

Він стверджує, що наразі проблема існує у фінансовій частині: програми з  інтеграції ромського населення в українське суспільство є, а коштів для її реалізації немає: «Біда в тому, що все існує на папері декларативно.  Складається враження, що ромам непогано живеться в Україні. Однак, це далеко не так. Для дії будь-якої програми має бути фінансове підґрунтя. Поки що ситуація з цим далеко не втішна».

Щодо того, на що в першу чергу слід звертати увагу, Мирослав Горват зазначає: «Крім покращення умов життя і елементарного облаштування житла, це, звичайно робота. Необхідно підняти рівень освіти ромського населення. Насамперед, через роботу з батьками, роботу з громадою, щоб донести до них, що знання – це дуже вадливо.

А батьки, у свою чергу, повинні зробити все, щоб діти змогли краще отримати освіту і піднятися на вищий рівень.  Молодь, яка є сьогодні, має зламати стереотипи щодо ромів. Бо багато залежить від нас самих».

Громадський діяч також підкреслює,  що для ефективної роботи з ромським населенням, їхні інтереси у органах влади мають представляти самі роми: «Зараз у органах влади бачимо людей, які просто використали ромів, коли їм була необхідна кількість голосів під час виборів. Ніяких кроків назустріч з їхнього боку я не бачив. І роми зверталися до депутатів, обраних по їхньому округу, вже не раз.

Ніякої реакції. Вважаю, інтереси ромів і в міських радах, і в обласній, мають представляти самі роми. Хоча б по одному представнику в органах місцевого самоврядування, в першу чергу від тих округів,  де роми складають більшість. Про це вже говориться і на державному рівні. Про це не раз казали і представники Єврокомісії, і ОБСЄ»,  – каже Мирослав Горват. 

Щодо баронів, які, здавалося, мали б захищати інтереси ромського населення, Горват пояснює: «Зараз я не бачу людини, за якою б ішли роми. Барон –це та людина, яка захищає людей. Зараз я такої не бачу. У Мукачеві проводилися вибори барона, а ось в Ужгороді за останні 20 років – ні.

Серед ромів є такі, які мають освіту, працюють в правовому напрямку і  своєю діяльністю допомагають ромському населенню. І вони в першу чергу можуть активно співпрацювати з органами влади. 

Подальші перспективи Мирослав Горват, все ж, окреслює оптимістично: «Справа у тому, що молодь сьогодні інша. Вона краща і хоче жити краще. Вони хочуть отримати роботу і працювати. Вірю, що за ними й наше майбутнє».

За словами громадського діяча, ромська молодь бачить політичну ситуацію в країні: «Роми не підтримують сьогоднішнє відношення влади до себе.  І, думаю, більше не будуть вдаватися до того, аби їхні голоси хтось використовував у власних інтересах. Зараз ромське населення також виступає за євроінтеграцію. Роми є на майданах і в Ужгороді, і в Києві. Там є ромські прапори, що мене дуже радує.  Якщо нам вдасться відстояти прагнення України в Європу, то і для ромів це буде значне досягнення. Адже, можливостей для інтеграції в суспільство для ромів стане більше», – каже Мирослав Горват. 

«Моя мрія – щоб роми змінилися всередині ромської меншини.   Щоб вони трохи по-іншому дивилися на світ, щоб цікавилися політикою, щоб цікавилися всім тим, чим живе Ужгород і Україна. Майбутнє має бути кращим», – додає він. 

Коментарі

R
Radvanka

"Majbutne maje buty krascym".Bude!Ale bez ciganoty.

1
1

" Для дії будь-якої програми має бути фінансове підґрунтя." Дуже точно.А фінансове підгрунтя звідки візьметься? З бюджету, до якого роми не вносять ні копійки, а тільки з нього виносять, вибачте? Для того, щоб у ромів вивозили сміття, треба небагато - всього-навсього заключити договір на вивіз сміття із АВЕ-Мукачево, і щомісяця за це платити.Чому ромам все те, за що інші члени суспільства платять, має обходитися безкоштовно? Та іще і треба доплачувати їм за безладне статеве життя із "наслідками"! Якщо роми вимагають щось від суспільства, то і жити мають за законами того ж суспільства, а не лише "гойкати" про відсутність підтримки!

Ю
Юррій

Спасение утопающих дело - рук самих утопающих. Бог допомагає лише тому, хто сам хоче собі допомогти.

ДГ
до Гаджо

Всьо сказав? Тепер відчуваєш себе розумним? То поясни людям, чому пенсіонери? Субсидію може отримати кожен громадянин України. І стаж тут аж ніяким боком не фігурує, все залежить від доходів громадян. Не мороч людям могзи глупостями і не вчи тому, в чому жодного поняття не маєш.

Г
Гаджо

Вода, газ, електрика є продуктами, які коштують грошей. Купив -- отримав, не купив -- не буде тобі води й електрики. І це для всіх, а не лише для ромів. Хіба держава дає підтримку малоімущим не циганам на оплату енергоносіїв? Так є певні субсидії. Але це все законно -- людина працювала офіційно, має пенсію і якщо пенсія мала, то дають субсидії. А цигани мають трудові книжки, робочий стаж? Красти люки каналізаційні не рахується.

Читайте також