«Файноє у нас вино, вас чекає вже давно. А ще воно – без ГМО!» – саме таким гаслом зустрічав цьогоріч своїх гостей фестиваль «Червене вино», який відбувся в Мукачеві 11–14 січня.
Продегустували люди аж 70 сортів вин від майже сотні закарпатських виноробів.
Уже першого дня вино в Мукачеві с макували майже 30 тисяч людей. Крім традиційних закарпатських сортів, на фестивалі пропонували і європейські вина «Іршаі Олівер», «Цвайгелт», «Черсегі Фюсереш», «Мюллер Тургау», «Трамінер» тощо. Ціни на сонячний напій мало відрізнялися від торішніх. Літрову пляшку можна було купити від 20 до 300 гривень.
Вино «Старий монах» Валерій Разгулов виготовляє за старовинними технологіями й рецептами на дачі, котра на берегівській Малій Горі неподалік Мужієва. «Це вино – мій бренд, – розповідає чоловік. – Воно на лікарських травах – містить екстракти звіробою, полину. Збираю їх власноруч. Виноград вирощую й доглядаю також сам. Як достигне, грона відділяю, а потім вичавлюю. На дачі маю прес, якому понад сто років. Ось, покуштуйте – розповідати про вино можна багато, але краще спробувати на смак».
Акош Товт із села Мужієва на Берегівщині показує найцінніше – «Серемське» сухе вино. «Це зелений сорт винограду, – каже виноградар, – дуже рідкісний. Раніше, за часів Радянського Союзу, з нього масово виготовляли шампанське. Але мало велику кислотніть – 9 %. Нині цього сорту мало лишилося, а вино з нього прекрасне виходить – сухе, з кислинкою».
А от в Івана Урсти із Великих Берегів найпопулярнішими є червоні вина: «Дегустують і беруть їх найбільше – як солодкі, так і напівсолодкі. А от сухі чомусь не так люблять – чому, не знаю».
Гурманам ґазди наливали глінтвейну-«прухи» «Чунга-чанга», давали грогу «Убойная сила», від якого, за словами виноробів, «умерти не встати!» Пропонували й «чужу чувіху» – вино «Шехерезада», а ще – вино-екстезі «Зюзік». А якої тільки паленки тут не пили! І слив’янка, і калганівка, і виноградна, перцівка, дубняк, хреновуха… Закусити також було чим. Шашлик – від 20 грн за 100 г, боґрач – 18–22 грн, гурка – 7–8 грн, картопля з салом – до 10 грн, смажені ковбаски – 8 грн, кукурудза – 5–10 грн, сушки – 15 грн за в’язанку, глінтвейн – від 4 до 15 грн. Захотілося сиру – на столах повно рахівської бринзи: 70–80 грн за кіло.
Неподалік модниці приміряли капелюхи, виготовлених на знаменитій Хустській фабриці фетрових головних уборів. Поряд продавали дерев’яні кошики й скрині, посуд, колоритні іграшки, різноманітні сувеніри й вироби з овечої вовни. А всі охочі фотографувалися з кроликом, голубами і фазаном пана Ігоря з Ужгорода. Тим часом на сцені – театралізоване дійство зі співанками і танцями. Поколядувати приїхали вертепи з усього Закарпаття. Увечері ж виступили закарпатські гурти «Земля королеви мод» та «Рокаш».
На «Червеному вині» не лише пили-їли та співали-танцювали, а й змагалися. Кращих серед виноробів-аматорів визначило журі. «Винним» королем цьогоріч став Василь Анталовський. Він дістав у подарунок коня. Друге місце й теля виборов Карл Шош, а бронзу й молоде ягня тепер має Павло Мишкулинець.
Інтернет-видання Старий замок «Паланок»