На Іршавщині відзначили День партизанської слави

11
0

Цієї погожої осінньої неділі в селі Чорний Потік провели районне свято - День партизанської слави, приурочене до 70 – річчя партизанського руху в Україні. За задумом його організаторів і виконавців всі дійства мали зосередитися умовно на трьох «площадках».

 

В сквері за пам’ятником полеглим партизанам в центрі Ч. Потоку військовий оркестр виконує мелодії періоду Великої Вітчизняної війни та марші. Чітко за сценарієм розпочинається покладання гірлянди слави та корзин квітів до пам’ятника народним месникам. У колоні – кращі учні місцевої школи, заступник голови райдержадміністрації Мирослава Кула, депутати районної ради, керівники районних ветеранських організацій Василь Рацин, Ігор Берегій, військовий комісар Віктор Опришко, начальник міліції Володимир Лізанець, начальник відділу освіти райдержадміністрації Ганна Белей і депутат районної ради Ігор Пальок.
 
Сільський голова Євген Манайло вітає всіх учасників свята і розпочинає урочистий мітинг. Слова виступу Мирослави Василівни звучать до представників родин партизанського руху на Іршавщині та до всіх жителів населених пунктів Чорнопотіцької сільради, які вже більше чотирьох десятків років вшановують пам’ять  партизанів загону Дюли Усти та Івана Прищепи, і всіх тих місцевих жителів , хто допомагав їм проводити бойові операції за лінією фронту. Заступник голови РДА вручила також представникам родин партизанів грошові винагороди від імені голови райдержадміністрації В.І. Феєра.
 
Цікавими, багатьма деталями, що передають історію партизанської боротьби майже сімдесятирічної давності на території нашого району, були виступи голови районного Товариства добровольців Закарпаття – учасників війни В.В. Рацина, директора місцевого музею партизанської слави М.Ф. Фегер та сина розвідника розвідгрупи «Закарпатці»,  частина, якої діяла, зокрема, і на Іршавщині, В.І. Ловги та виступ військового комісара об’єднаного Виноградівсько – Іршавського міжрайонного військового комісаріату В.З. Опришка .
 
Після завершення мітингу, троє священників – настоятелів Свято – Вознесенського (с. Чорний Потік), Свято – Михайлівського (с. Підгірне) і Свято – Петро Павлівського (м. Іршава) православних храмів - о. Володимир Коневич, о. Василій Лях та о. Василій Ігнат відслужили панахиду за полеглими в боях та померлими у мирний час партизанами.
 
Від пам’ятника полеглим партизанам майже всі місцеві жителі з гостями та запрошеними на свято переходять до скверу і до шкільного двору 
 
Тут їх увагою заволоділи військовослужбовці – прикордонників, які продемонстрували присутнім високу особисту бойову майстерність,а також досконалу виучку трьох своїх чотириногих помічників – собак. Глядачі, якими вже стали учасники свята, кожен високо фаховий номер дресировки зустрічали щирими оплесками.
 
 Підбадьорливими вигуками і оплесками чорнопотічани та їх гості  зустрічали демонстрацію прийомів різного виду східних бойових мистецтв у виконанні вихованців тренерів Володимира Камінського та Володимира Бреуса з Іршави. Показовим виступам військовиків та іршавських спортсменів притаманна зовнішня ефектність, але й глибокий внутрішній патріотичний зміст. Спорт та військові вправи дають молодим людям почуття внутрішньої свободи, дисциплінованості, відповідальності і, зрозуміло, патріотизму. 
 
Наступним пунктом для більшості гостей став музей, де їх зустріла не тільки М.Ф. Фегер, але і юні екскурсоводи. Вони ознайомили відвідувачів із експонатами музею та розповіли про історію села. Тут виставлено на стендах та зберігається у запасниках майже тисяча експонатів, серед яких є справді унікальні – кам’яна сокира, бронзовий меч, старовинне Євангеліє і Псалтир. 
 
Третє, чи не найбільш видовищне дійство свята проходило  в Ліску з не менш насиченою і цікавою програмою. В альтанці та на лавичках імпровізованого амфітеатру розмістилися ветерани, численні гості до уваги яких різноманітні зразки військових і класичних мелодій у виконанні духового оркестру однієї із військових частин. Відзвучали мелодії і через мить увагу всіх привертають постріли, та імітація розривів гранат. Імпровізована сценка на фоні партизанського бліндажа передає як юним, так і сивим ветеранам атмосферу бойових буднів партизан. Вона виконана учнями чорнопотіцької школи у постановці Івана Котубея. До-речі бліндаж став однією із фішок цього свята  партизанської слави. Стара лампа, голі стіни та дерев’яна стеля, невеликий стіл передають скромний і суворий побут партизанських буднів. Численними пісенними номерами, виконаними хором ветеранів, що діє при районному будинку культури, створювалася атмосфера тих рідких хвилин, коли народні месники могли дозволити собі відпочинок. 
 
Численним учасникам та гостям свята була надана приємна можливість скуштувати солдатської каші, звареної у польовій кухні та бограча із присмаком димку від лісового багаття…
 
Різні за віком – від старших до малих уже й по завершенні офіційної частини свята продовжували спілкуватися у розбитій поряд військовій палатці. Ті, хто пам’ятає згадували епізоди з  історії партизанського загону Усти – Прищепи, а молоді із захопленням дослухалися до цих розповідей. Нерідко можна було почути, що чорнопотічани давно вже чекали свято партизанської слави такого рівня організації і масштабу. 
 
Це свято вдалося організувати завдяки роботі оргкомітету, зокрема: заступника голови райдержадміністрації М.В. Кула, директор історико – краєзнавчого музею с. Чорний Потік М.Ф. Фегер, Чорнопотіцькому сільському голові Є.І. Манайлові, начальнику відділу культури і туризму РДА Ю.Ю. Микиті та начальнику відділу освіти райдержадміністрації Г.Д, Белей. 
Читайте також