На Іршавщині відзначили День Соборності України

15
0

Урочистий мітинг до Дня Соборності України та 65-ї річниці утворення Закарпатської області та Іршавського району за доброю традицією 21 січня провели в Іршаві біля Пам’ятного хреста «Борцям за волю України». Голова райдержадміністрації В.І. Феєр і голова райради С.В. Сухан поклали корзини квітів до підніжжя Хреста. Разом з ними в церемонії взяли участь представники міський голова С.С. Бобик, представник громадських організацій, політичних партій.

Перед учасниками мітингу виступали: член правління обласної організації Національної спілки письменників України, лауреат літературної премії імені Федора Потушняка В.П. Густі, голова РДА Феєр, голова райради Сухан. Зокрема Віктор Іванович сказав: «22 січня минає 93-й рік від дня Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в одну соборну Українську державу».

Акт Соборності відбувся 22 січня 1919 року на Софіївській площі в Києві. Був проголошений Універсал: «Віднині воєдино зливаються сторіччям відділені одна від одної частини України: Західна Українська Народна Республіка – Галичина, Буковина, Угорська Русь і Наддніпрянська Україна. Віднині є одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині Український народ, у могутньому, пориві своїх власних сил, має тепер змогу з’єднати всі намагання своїх синів для утворення нероздільної, незалежної Української держави на добро і щастя робочого народу».

Скликаний Директорією (тодішнім урядом) Трудовий Конгрес 22-28 січня був представлений делегатами з різних спеціальних верств, з політичними, інколи непримиренними поглядами: «Селянської спілки», групи Галагана, меншовиками, бундівцями, російськими есерами, лівих течій Української соціал-демократичної робітничої партії був одностайнім тільки щодо «Злуки». Але цей союз мав більше ідеологічно-демонстративний, ніж державно-правовий характер.

Як соборна Україна існувала формально до 16 листопада 1919 року – надто різним виявилося політико-ментальне середовище обох регіонів: вони мали абсолютно різний політичний досвід, інші релігійні традиції, зазнавали протилежного зовнішньо політичного впливу.

Для нас закарпатців важливим є той факт, що за возз’єднання різних українських земель в єдину державу віддали свої голоси представники Закарпаття, – делегати Руської Ради, які, як повноправні члени, входили до складу делегації, що виїздила до Києва, щоб взяти участь у торжествах проголошення Соборності. Це засвідчує Ісидор Нагаєвський у своїй книзі «Історія української держави двадцятого століття». Хоча частина вчених істориків притримується іншої концепції, що стверджує відсутність у цій делегації закарпатців. Та для нас принципово важливим є те, що Угорська Русь – тодішня назва Закарпаття, – була як одна із складових Соборної України.

Та всі історичні джерела свідчать про одностайну підтримку Універсалу про злуку ЗУНР і УНР багатолюдним віче, в якому брали участь представники широких верств населення.

Українській Народній Республіці в силу різних історичних причин не судилася щаслива доля. Закарпаття також і далі залишалося відірваним від своєї рідної держави. Рішенням Паризької мирної конференції воно було включено до складу Чехословаччини.

Довгий час радянська історіографія утверджувала у свідомості мас, що об’єднання всіх українських земель в єдину державу у вересні 1939 року. Навмисне замовчувалися історичний факт Злуки ЗУНР і УНР, а також про березневі події 1939 року, коли було проголошено незалежність Карпатської України. І з трибуни Сойму якої була виголошена заява: «Наш край назавжди залишиться Українським».

Наступним історичним етапом у об’єднанні українських земель став Перший з’їзд Народних Комітетів Закарпатської України. До речі делегація Іршавщини на ньому налічувала 86 представників і була другою за чисельністю після Мукачівщини. 

Є своя логіка і глибокий символізм у історичних подіях. Навряд чи ті хто готував та підписував Указ Президії Верховної Ради УРСР 22 січня 1946 року про утворення Закарпатської області, що ця дата співпадає із актом Злуки.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також