Закарпатці святкують Різдво за старим стилем

43
8

Традиційно 7 січня відзначають Різдво за Юліанським календарем.

Різдво Христове – одне з двох найважливіших християнських свят поряд з Великоднем. Всі віруючі в цей день радіють народженню Христа і прославляють його.

У ніч на 7 січня в церквах проводяться богослужіння і літургії, а також закінчується Різдвяний піст.

Історія та дата свята

У це свято віруючі відзначають народження Ісуса Христа в місті Віфлеєм. Його батьки Марія і Йосип вирушили в це місто для участі в перепису населення. Там вони залишилися ночувати в печері для худоби. Вночі у вагітної Марії почалися пологи. Так народився Ісус.

Над цією печерою яскраво засяяла зірка. Пастухи і волхви з околиць по зірці прийшли подивитися на Месію і принесли йому подарунки. Цар Ірод дізнався про народження Спасителя і наказав убити всіх новонароджених чоловічої статі в країні. Але ангел попередив Йосипа і Марію, і вони зуміли втекти до Єгипту з немовлям.

Всі християни світу відзначають Різдво 25 грудня, але за різними календарями. Різдво за новим григоріанським календарем – тим, за яким ми всі живемо, відзначають Римо-Католицька церква, протестанти і більшість православних.

Лише деякі православні церкви (Російська, Українська, Грузинська, Єрусалимська, Польська та Сербська) та Українська греко-католицька церква святкують Різдво 7 січня, що відповідає 25 грудню за старим юліанським календарем.

Традиції на Різдво

Перед Різдвом віруючі дотримуються суворого сорокаденного посту, під час якого обмежують себе не тільки в їжі, але і в веселощах. Святкування Різдва починається

Напередодні Різдва, 6 січня, на Святвечір закарпатські дітлахи ходять колядувати по хатам, сповіщаючи новину про народження Спасителя. Зі сходом першої зірки, родини сідають за стіл, на якому, за традицією, має бути 12 пісних страв.

У сам день Різдва піст припиняється і можна їсти будь-які страви. У свято відвідують богослужіння і говорять один одному при вітанні прийнято говорити "Христос Рождається!"- "Славіте Його!".


Також закарпатці ходять один до одного в гості колядувати та вітати з Різдвом. Вважається, що у хаті, в якій не лунала колядка, не буде щастя весь рік.

Аж до 14 січня від хати до хати ходять бетлегеми - одягнені в костюми юнаки, які колядують та розігрують сцену народження Христа.

Традиційно колядують на Закарпатті до 18 січня - "бабиного вечора", тобто Навечір'я Богоявлення.

Прикмети на Різдво

  • Ясна Зоряна Різдвяна ніч говорить про багатий врожай ягід, а також врожайність овочів, фруктів та інших культур.
  • Стоїть у цей день на вулиці міцний мороз — до спекотного літа.
  • А ось відлига на Різдво — до весняних холодів.
  • Якщо у Святвечір випав сніг — рік буде багатий на добрі звістки.
  • Завиває завірюха — весна буде цього року рання.
  • На Різдво сім'ї збирали гостей і дивилися, хто першим з'явиться. Якщо це буде темноволосий чоловік, рік чекає вкрай вдалий.
  • Погана прикмета — заняття рукоділлям. Вважалося, що через це хвороба наздожене всіх членів сім'ї. Є навіть приказка: "Якщо на Різдво Христове шиють, то в домі сліпий народиться".
  • На Різдво, як і в день перед ним, не можна займатися прибиранням. Свято слід зустрічати у чистоті, проте підготувати будинок потрібно заздалегідь.
  • Не можна в цей день виносити сміття з хати і буквально, і фігурально. У першому випадку разом зі сміттям можна й удачу винести за поріг. У другому — лайка і плітки в таке світле свято вважалися не просто поганою прикметою, а гріхом.
  • Якщо ви бажаєте прожити наступаючий рік багато, надягайте все нове на Різдво.
  • Завжди вірили, що не можна йти на полювання в період свят, з Різдва до Водохреща, інакше не минути біди або зовсім не повернутися додому. Зараз не полюють на звірів і птахів, але прикмета вірна щодо обману оточуючих, і виражається вона в тому, щоб не обманювати людей в дні з Різдва до хрещення, інакше нещастя і невдачі забезпечені на весь рік.
  • На Різдво необхідно запалити церковну поминальну свічку на честь покійних родичів, і тоді вони постараються допомогти вам в новому році, будуть всіма шляхами оберігати вас і попереджати про небезпеки в віщих снах.
  • У Різдвяне свято потрібно триматися біля тих, хто налаштований до вас прихильно, хто доброзичливий до вас, і тоді весь рік ви будете щасливі.
  • У Різдво люди, які опинилися поруч з вами, а також домашні улюбленці повинні бути щедро нагодовані, і тоді цілий рік гроші вас не залишать.

Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

Л
Лорд

Не за старым стилем , а по коммунистическому чтоб все было так как не в европе , а все Раньше священники работали на кгб , а да и теперь проросийских священиков полно в церквах

Д1
до 17:29

Донижньодопису-Агностик-РУСИН-Справедливий-Фермер-Жидок-Дурачок-Водило-Всратерило, в тебе в самого того розуму як кіт наплакав. І все одно пхаєш і пхаєш сюди своє тупе хайло і з дикими вилупленими очиськами строчиш тут свою дурь під десятками кликух. Може хочу у 2022 році за розум візьмешся?

РП
редакція продажна

фу яка замовлена стаття,вам не бридко від самих себе?

АД
Агностик до псевдо"віруючих"

Дилетанти зібралися ..."уговоритися" про то , що десь , щось , колись , від когось почули ..... 21 сторіччя , а розуму ні на йоту не прибавляється . Болото невіглавства .

К
Критику

як ьи ти не крутив, а святкуєме ушиткі 25-26-27. Просто за різними стилями. А через пару років через різеицю у григоріанському і юлфанському стилях ще добавиться єден ден. І хто святкує за юліанським буде святкувати 8.9.10 го. Абись ня не матюкав на свята - я тоже нись колядую. І завтра. І післязавтра. Але діти учу природознавству. Тому для мене не буде стресом, коли різниця (на 2000 років у 13 днів не з'явиться знову). Христос Рождається! А авторові - коли пишеш про Христа, то і про "Нього" чи про "Його" треба писати з великої букви!

К
Критик

І Будуть святкувати за старим стилем. І буде 6 7 8 січня Різдво. Так навчаю дітей, і так я розказую в Польщі полякам, що так Різдво треба святкувати. Христос Родився!!!!

В
Вася

Славімо Його

М
мiшо

Христос ся народив!!!!

Читайте також