
У червні ц.р. в районі функціонуватимуть 35 дитячих таборів з денним перебуванням на базі ЗОШ району, які розпочали роботу з 26 травня, та 1 ДОТ “Сонечко” на базі ДП “Санаторій “Верховина” для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Основними законодавчими та нормативно-правовими актами, відповідно до яких проводитиметься літня оздоровча кампанія 2012 року, є Закон України “Про оздоровлення та відпочинок дітей”, постанови Верховної Ради України від 17 березня 2009 року за № 1137-VІ “Про запровадження мораторію на ліквідацію, відчуження, перепрофілювання оздоровчих закладів (дитячих, професійних тощо)”, розпорядження голови облдержадміністрації від 17.ІV.2009 р. за №165 “Про обласну Програму оздоровлення і відпочинку дітей, учнівської та студентської молоді на 2009-2013 роки” та районна Програма оздоровлення та відпочинку дітей учнівської та студентської молоді на 2009-2013 роки, схвалена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 5.V.2009 р. за №205 та затверджена рішенням ХХVI сесії V скликання районної ради від 9.VІІ.2009 р. за №259.
Перш, ніж розглянути стан підготовки до літньої оздоровчої кампанії 2012 року, аналізуємо оздоровлення та відпочинок дітей у 2011 році. Оздоровчими послугами та послугами відпочинку минулого року було охоплено 3064 дитини, що складало 48,4 проц. від загальної кількості дітей шкільного віку. Загалом у ДЗОВ з цілодобовим перебуванням та санаторно-курортних закладах до оздоровлення та відпочинку було залучено 173 дитини (2007 рік – 134 дитини, 2008 рік – 165 дітей, 2009 рік – 147 дітей, 2010 рік – 160 дітей).
Із загальної їх кількості охоплено оздоровчими та відпочинковими послугами наступні категорії:
25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; 38 дітей-інвалідів (2009 рік – 6, 2010 – 28); 18 дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (2009 рік – 6, 2010 – 19); 1510 дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей (2009 рік – 23, 2010 – 1341); 114 дітей, які перебувають на диспансерному обліку (2009 рік – 65, 2010 – 368); 140 дітей працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села (2009 рік – 1578, 2010 – 197); 2 дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків; 1217 талановитих та обдарованих дітей (2009 рік – 1212, 2010 – 1283).
Минулого року працівниками районної СЕС та РВ УМНС України в Закарпатській області було взято під особливий контроль питання щодо недопущення надзвичайних ситуацій під час літнього оздоровлення та відпочинку дітей в районі, дотримання ними особистої гігієни в таборах. Відповідна робота в цьому напрямку проводиться і на сьогоднішній день.
Фінансове забезпечення здійснюватиметься за рахунок коштів місцевого бюджету та позабюджетних коштів, у т.ч. – кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, по лінії якого буде проведена робота з керівниками підприємств, організацій та установ району, які не входять у систему профспілок, а також з головами профспілок на предмет оздоровлення дітей їхніх працівників.
На виконання розпорядження голови ОДА від 6.ІV.2012 р. за №133 “Про організацію літнього оздоровлення та відпочинку дітей у 2012 році”, цьогоріч необхідно оздоровити не менше 55 проц. дітей шкільного віку 7-16 років.
22.ІІ.2012 р. за участі заступника голови ОДА І.І.Качура відбулося засідання колегії управління у справах молоді та спорту ОДА, де обговорили літню оздоровчу кампанію минулого року та завдання щодо оздоровлення дітей в 2012 році. За обговорення даного питання акцент зроблено на таких аспектах:
- зорієнтованість на досягненні 100-відсоткового показника охоплення оздоровчими послугами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей з прийомних сімей; придбання санаторно-курортних путівок із створенням дитячих оздоровчих таборів; забезпечення повноцінного та якісного відпочинку і харчування у таборах з денним перебуванням, зміцнення матеріально-технічної бази, насиченість різноманітними заходами програми відпочинку в таборах тощо.
Що стосується готовності дитячих закладів відпочинку (таборів з денним перебуванням), то з 15 по 18 травня 2012 року відділом у справах сім’ї та молоді спільно з відділом освіти, Міжгірським РВУ Держтехногенбезпеки України в Закарпатській області, райСЕС проведено комплексні перевірки щодо стану готовності всіх ТзДП відповідно до норм санітарного законодавства, правил пожежної безпеки та чинного законодавства з питань оздоровлення та відпочинку дітей. Під час їх проведення керівників таборів ознайомлено з переліком документів та умовами функціонування ДЗВ.
З метою повноцінного оздоровлення та відпочинку дітей пропонуємо закріпити за кожним табором з денним перебуванням працівників охорони здоров’я, освіти та культури. Особливо слід звернути увагу на проведення медичних оглядів дітей та культурно-масових заходів працівниками закладів культури району. Тим більше, що однією з умов подання звітів до відділу статистики є наявність медичного персоналу у таборі або його закріплення за територіальним лікувально-профілактичним закладом.
За межами району оздоровлення дітей проходитиме в санаторіях “Човен” Свалявського району та “Малятко” (по лінії відділу охорони здоров’я); МДЦ “Артек” (Крим), ДП УДЦ “Молода гвардія” (м.Одеса) (по лінії відділу у справах сім’ї та молоді РДА) ДОЗ за межами району та області протягом літнього періоду (за рахунок коштів обласного та державного бюджетів).
Ці прогнозні кількісні показники будуть змінюватися в ході оздоровчої кампанії, оскільки діти району оздоровлюватимуться також за рахунок коштів обласного та державного бюджетів, профспілок, а також будуть направлені на оздоровлення та відпочинок діти, які потерпіли від наслідків Чорнобильської катастрофи тощо.
Звичайно, у зв’язку з обмеженістю фінансування на проведення літньої оздоровчої кампанії, на превеликий жаль, сьогодні не маємо змоги оздоровити дітей-інвалідів, які не обслуговуються самостійно, та дітей диспансерного обліку, які потребують цього першочергово.
Зрештою, плановий показник щодо оздоровлення та відпочинку дітей району може бути виконаний за умови у повній мірі фінансування літньої оздоровчої кампанії за рахунок бюджетних коштів усіх рівнів.