За задуму досягти позитивних результатів необхідно об’єднувати сили. В тому числі, коли за мету ставиться викоренити негативні явища в суспільному житті. За співпраці, наприклад, можна не лише успішно боротися із правопорушеннями, але й запобігти злочинним намірам.
З приводу цього минулої п’ятниці і відбулася нарада у залі засідань райради та райдержадміністрації, на якій були присутні правоохоронці, а саме дільничні інспектори, яких у штаті райвідділу міліції числиться 16 чоловік, та представники органів місцевого самоврядування району. Тема розмови була співзвучною: “Про стан законності, боротьби із злочинністю у Міжгірському районі та напрямки співпраці міліції з органами місцевого самоврядування з профілактики правопорушень”.
Ініціатором заходу, який підтримала місцева влада, виступило управління МВС у Закарпатській області. Його на ньому представляв заступник начальника УМВС, полковник міліції Юрій Марковський. Відкриваючи нараду, голова райради Іван Ярема наголосив на актуальність подібного зібрання — першочергову необхідність забезпечення умов нормальному ритму життя в кожному населеному пункті верховинського краю. Водночас він звернув увагу на те, що часто відбуваються корективи у законодавстві і їх треба знати та дотримуватися, що краще попередити правопорушення, ніж потім за них відповідати. А цього якраз можна добитися внаслідок спільних конструктивних дій як селищної і сільських рад, їхніх активів, так і дільничних інспекторів. Юрій Марковський підкреслив, що подібні наради вже стали традиційними у всіх районах, на яких обговорюються насушні проблеми задля їх корисного вирішення. Забезпечувати належний громадський порядок — це, зрозуміло, службовий обов’язок дільничних інспекторів, але завдання ефективніше реалізується за підтримки місцевих органів самоврядування, для загального добра потрібна тісна взаємодія на всіх територіях, де проживають громади. Юрій Юрійович особливо зауважив на реагування на заяви людей, які необхідно чітко облікувати і оперативно розглядати.
Про стан законності та боротьбу із злочинністю доповідав начальник Міжгірського райвідділу УМВС України в Закарпатській області, полковник міліції Юрій Пеца. Ним було відзначено, що минулоріч у порівнянні з 2010 роком кількість протизаконних проявів у районі зменшилася на 16,4 процента, а особливо тяжких злочинів — на 18,5 відсотка, що є наслідком вдалих профілактичних заходів. Спільними зусиллями досягнуто деяких позитивних змін у структурі злочинності — не допущено зґвалтувань, розбоїв, вимагань, незаконних заволодінь транспортними засобами, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. Зменшилася і кількість шахрайств, крадіжок. Зате, за його словами, на даний час турбують побутові сімейні чвари, які найчастіше стаються на грунті пияцтва, дрібні хуліганства. За таких явищ, як правило, страждають діти. Юрій Пеца навів у приклад, коли у Негрівці довелося забрати від горе-батьків дітей, які за цієї холодної зими із-за бездоглядності ледь не замерзли. Стаються і курйози, зазначив начальник міліції, жінки по телефону викликають стражів правопорядку на чоловіків-бешкетників, а за їхнього приїзду вони міняють гнів на милість, ніби й нічого не сталося… Доречно ним була і порушена болюча проблема прибирання сміття, найперше біля торгових точок. Відносно цього повинні своє вагоме слово сказати і адмінкомісії, які діють при сільрадах, маючи на це законне право. Хвилює і порушення регламенту роботи кафе і барів — торік міліціонерами було складено понад сотню протоколів. Нерідко стаються різного роду порушення із-за того, що вони працюють допізна. Їх власників, справедливо зауважив виступаючий, пора б і позбавляти ліцензій… За територіальним поділом найчастіше протиправні дії фіксуються у окрім густонаселенім райцентрі ще в Колочаві, Синевирі і дещо збентежила цим Син. Поляна, яка була на непоганому рахунку.
Голова райради резонно поцікавився за виступу станом підліткової злочинності. Як не прикро, але більш-менш спокій гучно потривожив спійманий на гарячому 16-річний хлопчина, за яким тягнеться цілий шлейф крадіжок — аж 18. Юрій Пеца, констатуючи крикливий кримінальний факт, звернувся до присутніх голів сільрад, щоб, як кажуть, всім миром зацікавлювати підростаюче покоління у зайнятті корисними справами, створювати їм умови для змістовного дозвілля. Разом з тим він сповістив, що представники особового складу міліції часті гості в школах, де ведуть роз’яснювальну роботу серед учнівської молоді.
Заступник прокурора району Вадим Савка у свою чергу акцентував увагу на пожвавленні профілактичних заходів, що є вказівкою Генпрокурора, у зв’язку з проведенням в Україні Євро-2012 з метою забезпечення безпеки перебування іноземців у нашій державі, тим паче, що Закарпаття — транзитна зона. Кожен орган місцевого самоврядування повинен в цей час реагувати і на найдрібніші порушення, турбуючись про імідж свого населеного пункту. Перебуваючи на прийомі населення у районі, прокурор області Анатолій Петруня зауважив на те, що майже 80 процентів скарг надходять у райпрокуратуру, зміст яких — земельні правовідносини. Аналіз показує, що вони частіше всього породжуються із-за неправильно прийнятих рішень органами місцевого самоврядування. Було порушено 4 кримінальні справи, 2 з них корупційного характеру, їх направлено на розгляд суду. Вадим Юрійович закликав дотримуватися і законодавства про держслужбу в органах місцевого самоврядування, бо після проведених перевірок виявлені порушення, за слідами яких внесено подання головам сільрад на усунення недоліків.
Начальник РВ УМНС Іван Іваниш, інформуючи про діяльність очолюваного колективу, звернув увагу на забезпеченні безпеки населення у цей період, коли тане сніг і може несподівано виникнути серйозна біда. Недооцінка цього фактору не повинна бути осторонь всіх, у тому числі голів сільрад.
Про посилення охоронних заходів об’єктів вів мову заступник начальника УДСО при МВС України Василь Скраль, служба якого пропонує свої послуги, маючи у розпорядженні різний арсенал сучасних техзасобів, зокрема, камери відеоспостереження, так звані тривожні кнопки тощо. Надійна охорона — це можливість уникнути випадкових злочинних зазіхань.
На нараді порушувалося чимало проблем, з-поміж яких облаштування населених пунктів засобами відеоспостереження, що дасть змогу істотно знизити рівень злочинності, зокрема, в Пилипці, Торуні, Син. Поляні, виділення службових кабінетів дільничним інспекторам, бо їх на даний час мають лиш кілька сільських “шерифів”, створення громадського формування — патрульної служби на зразок колишніх добровільних дружин, обов’язкового повідомлення міліції про смерть особи і очікування на місці дільничного інспектора, слідчого та судмедексперта тощо. Йшла мова і про приділення уваги одиноким престарілим за заморозків — прохання до голів сільрад та дільничних інспекторів висловив заступник голови райради Юрій Стецюнич.
Сільські голови Тюшки та Репинного — Володимир Сенькович і Юрій Юртин з свого боку щиро подякували за сумлінні професійні дії дільничним інспекторам Василю Перуну, Івану Брянику, Ігорю Поповичу та Івану Гельбичу.
Підсумовуючи роботу, голова райради Іван Ярема відзначив, що подібні наради, ініційовані міліцією, засвідчують прозорість і відкритість діяльності правоохоронних органів, що необхідно повсякчас проводити профілактичні заходи, передусім заради недопущення злочинності з боку підростаючого покоління і висловився за зміцнення подальшої співпраці органів місцевого самоврядування і тих, хто стоїть на варті закону.