Прокуратурою Міжгірського району проаналізовано стан злочинності та правопорушень у Міжгірському районі протягом 6 місяців 2012 року, а також стан виконання правоохоронними органами вимог чинного законодавства України, направленого на боротьбу зі злочинністю.
При проведенні даного аналізу використано дані державної статистичної звітності про стан законності та боротьби зі злочинністю протягом першого півріччя поточного року та матеріали перевірок, проведених прокуратурою району з цих питань.
Слід зазначити, що при середньообласному зменшенні кількості зареєстрованих злочинів — на 11,8 відсотків та зменшення кількості зареєстрованих злочинів у всіх без винятку районах Закарпаття на території Міжгірського району спостерігається тенденція до їх збільшення.
Аналізуючи стан злочинності в районі по лінії реєстрації Міжгірського РВ УМВС України в Закарпатській області і порівнюючи з аналогічним періодом минулого року, можна сказати, що спостерігається тенденція до збільшення кількості зареєстрованих злочинів з 102 до 109 або на 6, 9 відсотка.
Серед позитивних тенденцій слід зазначити наступні:
рівень злочинності на 10 тис. населення складає 22,6 проц. при обласному — 28,4 проц.
не вчинено жодного зґвалтування, незаконного позбавлення волі, розбоїв, вимагання та злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми;
зменшилась кількість вчинених тяжких тілесних ушкоджень з 3 до 1, зі смертельними наслідками — з 1 до 0, хуліганств — з 8 до 7;
зареєстровано зменшення злочинів, вчинених у стані алкогольного сп’яніння — з 22 до 19.
Разом з тим при аналізі по категоріях прослідковується велика кількість і негативних тенденцій. Так, приміром, протягом 6 місяців цього року зареєстровано 29 (проти 25 минулого року) особливо тяжких та тяжких злочинів. Збільшилась кількість вчинених вбивств (з 0 до 1), грабежів (з 0 до 2), шахрайств (з 4 до 6), умисного пошкодження майна (з 0 до 1), крадіжок (з 18 до 29), втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність (з 0 до 1).
Зареєстровано збіль-шення кількості злочинів, вчинених неповнолітніми з 9 до 24, групою осіб — з 14 до 21, особами, які раніше скоювали злочини, — з 23 до 36, у громадських місцях — з 11 до 14, з них на вулицях — з 8 до 10.
Однак слід зазначити, що значний ріст злочинів, скоєних неповнолітніми, пояснюється тим, що протягом 2011-2012 років 18 злочинів скоєно одними і тими ж самими неповнолітніми, а саме М. М. Мандзюком та Є. М. Завадяком. Ними в загальній кількості скоєно 18 крадіжок особистого майна громадян. Як наслідок, у районі відбувся і значний ріст кількості зареєстрованих крадіжок (з 18 до 29).
Аналіз показав, що у структурі злочинності переважають корисливі злочини та злочини проти громадського порядку. Практично всі злочини вказаної категорії скоюються підлітками, які виховуються у неблагополучних сім’ях. Без нагляду опиняються ті підлітки, які залишили або закінчили навчання та не працевлаштовані.
Аналогічні причини скоєння і майнових злочинів. Їх переважно вчинили особи, які ніде не працювали в той час і не навчались. Майже у всіх випадках скоєння даних видів злочинів у їх суб’єктів було важке матеріальне становище, відсутній постійний заробіток та місце роботи. Всі ці фактори у певній мірі і сприяли їх діям.
Протягом 2012 року всього зареєстровано на території району 29 злочинів у сфері економічних відносин, тоді як за аналогічний період 2011 року — 30.
Із вказаного числа виявлених злочинів можна класифікувати їх так: 18 злочинів — у сфері службової діяльності; 2 злочини — у бюджетній сфері; 17 злочинів — у лісовій галузі; 2 злочини — у банківській сфері; 1 злочин — у сфері приватизації.
З метою профілактики злочинності протягом 6 місяців поточного року прокуратурою району проведено одну координаційну нараду на тему протидії злочинності на території Міжгірського району та 1 міжвідомчу стосовно протидії злочинності в молодіжному середовищі .
Заходи, заплановані на вказаних нарадах, виконані в повному обсязі.