На Мукачівщині люди масово взялися копати крумплі (ФОТО)

34
2

Цього року літо жарке, тож процес цей почався на два тижні раніше, ніж торік. Люди спішать використати суху погоду, в яку найкраще викопувати бульбу, й ранки та вечори проводять на городах (вдень аномальна спека не дозволяє).

Процес механізований: виорює бульби із землі трактор чи мотоблок, у крайньому випадку – коні, тому власне люди зайняті тим, аби швидше визбирати картоплю із землі. Працюють групами по 6-10 чоловік, в залежності від площі. Домовляються із родичами та сусідами – працюють толокою, після чого – традиційний обід для робітників.

– Найчастіше засаджують 6-10 соток, – розповідає Василь Когутич, фермер із Ракошина, – найбільша площа, яку я обробляв – 20 соток. Люди заготовляють для себе й худоби, ще – на продаж. Містяни купують велику добру картоплю по 3, 5-4 грн. за кіло, поганіші бульби, для худоби, продають за 1, 5-2 грн./кг.

Вибрану картоплю сортують: більшу в їжу для себе, дрібну та ушкоджену – для худоби, також залишають посадковий матеріал на наступний рік. Хоча багато селян придбавають гібридні сорти для того, аби засадити свій город – вони дають більший урожай навіть при несприятливих погодних умовах. Коштує кіло посадкової картоплі 3, 5-4 грн./кг. Купують від 50 кг.

Після сортування, викопаний урожай зсипають на 1, 5-2 тижні в темному місці, що добре провітрюється. У цей період, який ще фахівці називають лікувальним, на бульбах зарубцьовуються механічні ушкодження й можуть виявитися різні хвороби. По закінченні "карантину" картоплю ретельно перебирають і тільки тоді укладають в місця постійного зберігання. Деякі особливо дбайливі господарі перебирають картоплю ще кілька разів за період зберігання. Коренеплоди, що загнили, видаляють, а ті, що вкрилися плямами чи зморщилися, краще використати для худоби.

Нині процес викопування картоплі – другого хліба, як називають цей овоч на Закарпаття, не такий веселий, як раніше, розповідають старожили.

– Раніше це був цілий процес: збиралися разом, неспішно викопували урожай на керті всією родиною – можна було обсудити усі сімейні новини, бо приїжджали на толоку родичі з інших сіл, – згадує 80-річний Андрій Гонак. – На межі в киндириці завжди була прихована фляжка із студеним вином. Закінчувалося усе вечером доброю вечерею в газди, усі мали задоволення від роботи, особливо як урожай вдався на славу, – каже дід. – А тепер воно все, як у нас кажуть, гертелем – швидко збіглися, викопали за 3-4 години за трактором, й розійшлися.

Найпопулярніші страви із картоплі у закарпатців – жарені та печені крумплі, рокот-крумлі, баньки та кремзлики.

Тетяна Когутич, Mukachevo.net

Коментарі

П
Простак

Кожа у крумплів ще не загрубіла. До весни не будуть зберігатися. Будемо знову купувати єгипетські і польські крумплі с пестицидами.

НН
но нє?

на фотках файний урожай

Читайте також