Приголомшує те, що так званий "роботодавець" не пошкодував навіть дітей. П'ятирічні працювали на рівні з дорослими. Зайнятість людям зорганізував земляк, він і був за "хазяїна". Наймитам не лише не платили, а й тримали в "чорному тілі".
Людям обіцяли роботу на заводі, хорошу зарплатню і влаштований побут. Куди саме поїдуть, ніхто не знав. Роботодавцю повірили на слово, тож вирушили працювати цілими родинами. "Він казав: буде де жити, будуть нам варити їсти і зарплата від півтори тисячі", - розказує потерпіла жінка. Та замість заводу, 15 заробітчан із Закарпаття опинилися на сміттєзвалищі. З ранку і до ночі, без вихідних, разом із малими дітьми, вони перебирали смердючий мотлох, кажуть потерпілі. "Збираємо бачки, бутилки, бумагу", - розказує потерпілий чоловік.
Сортоване сміття на переробку привозив "хазяїн", так люди називають свого земляка-роботодавця. Він, твердять потерпілі, забрав у них документи, тому покинути роботу вони не змогли. Люди працювали півроку, за це не отримали ні копійки. Замість грошей за роботу давали по 150 грамів самогону зранку, а ввечері - борщ із капусти й картоплю.
Питання про зарплату затриманого роботодавця дивує. Ніхто не нарікає, живуть, як велика сім'я. "Разом їмо, разом живемо, курять", - переконує чоловік.
Помешкання, де жили найманці, мало відрізняється від смітника, кажуть правоохоронці. Тісний, брудний барак без світла та опалення. "І продукти, і собаки, і діти, і потерпілі, і злочинці – все на купу", - розповідає керівник відділу протидії торгівлі людьми УМВС у Волинській області Петро Шпига.
Усі робітники зараз у лікарнях. У половини виявили тяжкі хвороби і психічні розлади. Одному з чоловіків знадобилося чотири операції. Правоохоронці цілими підрозділами здають для потерпілих кров, привозять харчі та закликають небайдужих зібрати кошти на лікування. "Психологічно люди дуже подавлені. З ними будуть працювати психологи. Тому що стан у них такий, що вони просто бояться за своє життя", - розказує Петро Шпига.
Щоби визволені люди без остраху повернулися додому, у Закарпатті правоохоронці шукають спільників так званих "роботодавців". Родину, яка привезла людей на Волинь, – чоловіка, дружину і сина - уже затримали. Їм загрожує до 12 років ув'язнення.