У четвер, 29 травня, у Закарпатській облдержадміністрації відбулося засідання експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів.
Членів експертної ради поінформовано про пропозиції щодо видання книг за Програмою підтримки видання місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню на наступний рік.
На розгляд представникам експертної ради представлено 20 рукописів. З них 17 – прозових і 3 – поетичні. Серед прозових творів 2 публіцистичні –
В. Мишанича «Митці Закарпаття. Літературні портрети» та В. Горвата «Пікнік на узбіччі як дзеркало нової епохи».
Один рукопис художньо-публіцистичний - це художньо-документальна повість про колишнього редактора газети «Закарпатська правда» О. Коробка. Також 3 художні рукописи: повість для молоді (М. Бугір «Обраний»), повість для підлітків (Ю. Тарасюк «Острів»), казки для дітей (О. Фулитка «Театр казок»).
Підготовлено 6 рукописів науково-популярних видань, зокрема, про історію Закарпаття (С. Пап «Велика боротьба»), мистецтвознавча розвідка з історії Ужгородського кафедрального собору М.Приймича «Хрестовоздвиженський кафедральний собор в Ужгороді», етнографічне дослідження В.Коцана «Традиційний народний одяг Закарпаття ХІХ – першої половини ХХ століття», науково-аналітичне дослідження творчості М.Дем’яна, перше видання-аналіз дизайнерського книжкового мистецтва на Закарпатті творчості М.Дем’яна («Митець з Гуцульського Парижа»), монографія про народну демонологію Н.Вархол «Народна демонологія русинів-українців Словаччини»), видання спортивної тематики (С. Поляк, О. Тріфан «М’ячеві ігри на Закарпатті. Волейбол».
Подані рукописи про діяльність розвідгрупи «Закарпатці» Василь Ловга «Десант над Менчулом». А також одне мистецьке - найбільш повне зібрання репродукцій творів з колекції обласного художнього музею («Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая»).
Один рукопис епістолярного жанру, це - збірник оригінальних документів, що стосуються життя й діяльності видатного політичного й культурного діяча Закарпаття Августина Волошина «о. Августин Волошин. Вітальна кореспонденція». По-одному мемуарному та фольклорному: М.Волощук «На зламі епох» (Спогади, роздуми, рефлексії) та О.Гаврош «Легенди Срібної Землі».
Серед поетичних творів своєї долі чекають І.Козак з твором «Передзвін», збірки віршів для дітей Ю.Драгун «Карпатська цілюща криниця» та М.Матоли «Петрик грушу малював».
Відтак, під час дискусії представники експертної ради дійшли висновку, що в умовах обмеженого фінансування з обласного бюджету (на 2014 рік передбачено всього 100 тис.грн.) доцільно видати знакові твори закарпатських авторів. Мова йшла про видання до 200-річчя від дня народження Шевченка книги «Зоря Шевченка над Карпатами», до 100-річчя Василя Свиди –художній фотоальбом та 100-річниці Михайла Томчанія – його творчої спадщини.
За словами Андрія Сербайла, мета експертної ради – відібрати ті твори, які дійсно заслуговують дійти до читача. Відтак, перший заступник очільника краю звернувся до голови закарпатського осередку Національної спілки письменників Василя Густі визначити, які твори сьогодні потребує молодь, і які актуальні в суспільстві. Також рекомендовано управлінню культури ОДА створити раду меценатів та благодійний фонд для видання книг закарпатських авторів. Що стосується підготовки рукописів, то їх, в першу чергу, потрібно подавати на розгляд експертної ради з відповідною фаховою рецензією. А для цього можна було б залучати літературознавців та мовознавців з УжНУ.
Також Андрій Андрійович запевнив присутніх, що на черговій сесії облради підніме питання щодо внесення змін до обласного бюджету краю, аби збільшити видатки на видавництво книг у краї, пише Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА