Цієї середи у прес-центрі «Закарпатської Правди» відбулася прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню псоріазу, котрий щороку, починаючи з 2004-го, відзначають 29 жовтня під патронатом Міжнародної федерації асоціацій псоріазу.
Україна приєдналася до цієї ініціативи з 2009-го. Цьогоріч Всесвітній день псоріазу присвячений проблемі боротьби з дискримінацією хворих на псоріаз, кількість яких невпинно зростає. Власне, про всі «навколопсоріазні» питання журналістам розповідали начальник управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Роман Шніцер та зав. кафедри шкірних та венеричних хвороб УжНУ, головний дерматолог Закарпаття Юрій Андрашко.
Романа ШНІЦЕР розповів, що псоріаз – перша хвороба людства, якщо зважати на архівні дані. Нині це складне захворювання мають не менше 3 відсотків людей у всьому світі. Лише в Україні, за офіційними даними, більше півтора мільйона хворих. Проте якщо досі вважалося, що ця недуга не лікується, то нині навіть важкі форми успішно піддаються терапії, досягається тривала ремісія. «Не треба легковажно ставитися до шкірних захворювань, бо вони – результат внутрішніх проблем», – наголосив Роман Іванович. За його словами, на сьогодні в Україні закінчується написання національного протоколу з лікування псоріазу. Відтак розроблятиметься програма для лікування важких станів цієї недуги.
Щодо того, скільки хворих на псоріаз саме на Закарпатті, то точна цифра наразі не відома. «Зараз формується обласний реєстр хворих на псоріаз. Річ у тім, що вони не стоять на обліку (псоріаз ще називають хворобою здорової людини), тому ми виявляли їх лише тоді, коли вони зверталися за оформленням інвалідності чи приходили до воєнкомату», – повідомив Юрій Андрашко. А загалом лише за невеликий час формування реєстру в краї вже нарахували близько 100 тисяч хворих на псоріаз. За офіційною статистикою, лікування проходили 14 тисяч закарпатців. «Але виявили ще не всіх, ми йдемо до людей, роз’яснюємо, що є таке захворювання і його не можна ігнорувати», – додав головний дерматолог. За його словами, щодня до дерматологів звертається по 4-5 нових пацієнтів із метою лікування псоріазу, при цьому нерідко приїжджають і з сусідніх областей, бо на Закарпатті був створений один із перших в Україні Центр для лікування псоріазу, є величезний досвід та потужні напрацювання.
За словами фахівців, лікування псоріазу нині здійснюється ультрафіолетом. Кожному пацієнту призначається індивідуальна кількість процедур, інтенсивність, потужність УФ-випромінювання. Лікування може проводитися і в приватній клініці, причому вартість доволі доступна – найтриваліше лікування в 20 процедур може обійтися в суму від 1200 до 1600 гривень.
Юрій Андрашко також розповів, що зазвичай це захворювання починається в підлітковому віці, тож до досягнення зрілого віку людина встигає набути купу комплексів. Іноді хвороба починається ще раніше – наймолодший його пацієнт має два місяці, і щороку, на жаль, діагностують псоріаз у 10-12 дітей віком до 6 місяців. «Якщо вчасно почати адекватне лікування, то воно дає добрий результат і тривалу ремісію. Якщо ні – захворювання переходить у хронічне і призводить до тяжких ускладнень, приміром, до цукрового діабету, серцевих проблем, може закінчитися й інвалідністю», – застеріг головний дерматолог краю.
Фактично, схильність до псоріазу передається спадково. «Запускають» захворювання стрес, часті хвороби ЛОР-органів у дитинстві, механічне травмування шкіри, нікотин та алкоголь (причому вплив останніх дуже суттєвий). На жаль, на сьогодні немає спеціальних аналізів, навіть лабораторних маркерів, які би підтвердили псоріаз. Завдання діагностики покладається виключно на лікаря-дерматолога. До речі, великою проблемою в лікуванні псоріазу є шарлатани, які обіцяють позбавити від усіх недуг. «Але не дай Бог вестися на таке, бо тоді захворювання переходить у хронічне, запускається. Зате при своєчасній діагностиці ми можемо не тільки грамотно лікувати, але й зупинити прогресування псоріазу. При сучасних методах достатньо раз на рік провести курс лікування – тричі на тиждень по 5 хвилин, причому навіть не в умовах стаціонару, без відриву від сім’ї», – каже Юрій Андрашко. У цьому контексті Роман Шніцер додав: «Якщо говорити про дерматовенерологічну службу загалом, то нині в цій галузі, використовуючи сучасні технології, пацієнтів можна лікувати амбулаторно. Достатньо 10-15 ліжок на всю область для тих, хто потребує складної діагностики. До прикладу, на всі США є 12 ліжок в дерматології, в Лондоні – 4». Отже, ідеться про реформування в цій галузі медицини й наразі взагалі є ідея відділити дерматологію від венерології. Останню планують долучити до інфекційної сфери.
Насамкінець Роман Шніцер навів цікавий і втішний для пацієнтів нюанс: хворі на псоріаз практично ніколи не хворіють на рак і зазвичай дуже довго живуть.