
Україна хоче повернути статус золотовидобувної держави. Тому діставати жовтий метал почнуть уже цього року. Закарпатське село Міжієво – це своєрідний український Клондайк. Тут знаходиться єдине у державі підприємство, яке видобувало золото і яке кілька років вже є банкрутом. Та невдовзі село може знову охопити золота лихоманка.
Золото на Мужіївському родовищі почали видобувати 99-го. За 7 років держпідприємство «Закарпатполіметали» не дало країні й тони золота і збанкрутіло якраз тоді, коли метал почав дорожчати. Основні причини цього – каже геолог і колишній головний інженер підприємства Микола Гожик – старе обладнання.
Микола Гожик, геолог, колишній головний інженер «Закарпатполіметали»:
Коли запускали мужієвське родовище туди стягнули все стеряє, яке тільки було на Україні. Тоді це була більш така політична акція, щоб показати, що в Україні є золото.
У Держслужбі геології та надр полічили – у родовищі є щонайменше 100 тон металу. Коштуватиме він до 200 гривень за грам.
Едуард Ставицький, голова держслужби геології та надр України:
Это в районе 100-120 тонн в чистом весе, я говорю, но там еще большая группа и полиметаллическая. Это и серебро, и свинец.
100 тонн – на думку Миколи Гожика – це теоретичні запаси родовища. Реальні обсяги, затверджені ще за союзу, значно скромніші.
Микола Гожик, геолог, колишній головний інженер «Закарпатполіметали»:
Ми затвердили у Москві близько 36 тонн золота.
Нині на підприємстві урядує ліквідаційна комісія. Ось усе, що залишилося від видобутку. Рудні відвали на горі над селом. Огороджені колючим дротом і табличкою. З-під них тече кислота.
Юрій Бандурович, головний фахівець держекобезпеки Закарпаття:
Воно таке жовте, воно таке гидке, краще палець туди не засовувати – остануться одні кістки.
Тут раніше були виноградники. Тепер – пустеля. Кислота вимиває у ґрунт важкі метали, переважно кадмій. Деякі колодязі міста Берегового та села Мужіївого вже брудні. Кадмій і в криниці еколога району – перевищує норму вп'ятеро з половиною.
Рудня та завод розкинулися на території Мужіївської сільради. Тут про поновлення видобутку знають із чуток. Кажуть: проти не лише відновлення видобутку, а й просто перевезення руди через село. Єдине, що підтримають, це переробку відходів виробництва.
Василь Фіцай, мужіївський сільський голова:
В 90-х годах нам пообещали здесь золотые горы: вода, газ, канализация, объездные дороги. Мы будем отстаивать, чтоб на нашей территории, на территории села, никакой переработки не было. Даже этой простой водой, а простой водой не будут перерабатывать. Это невыгодно. Кто-то придет, нагадит, а нам здесь жить.
У Держслужбі переконують: поки лежатимуть відходи, виробництва не почнуть. Інвестуватиме в нього держава, найпевніше – Нацбанк України.
Едуард Ставицький, голова держслужби геології та надр України:
Скорее всего, что это будет Национальный инвестор государственный. Около 5 тонн золота потребляемость Украины ежегодно. Мы говорим, что выйдем на добычу от тонны до трех в течение ближайших нескольких лет.
Нацбанк, золотовалютні резерви якого оцінюють на 22 тони, підтвердив: викупить видобуте в Україні золото до своїх резервів. Узгодити взяток золота мають ще й із Кабміном. За попередньою інформацією, серед найближчих прєм'єрових планів – відвідати Закарпаття.