Сьогодні, 3 червня в облраді відбулася зустріч з угорськими фахівцями консорціуму „По обидва боки кордону” щодо можливості створення нових, розвитку діючих пунктів пропуску на українсько-угорській ділянці кордону.
На виконання Декларації намірів щодо комплексного розвитку автодорожніх пунктів перетину державного кордону між Україною та Угорщиною, підписаної прем’єр-міністрами України та Угорщини у м. Будапешт 28 березня 2013 р., в Угорщині був створений консорціум „По обидва боки кордону”. Головне завдання: підготовка аналізу щодо розвитку діючих пунктів пропуску та вивчення можливостей відкриття нових п/п на угорсько-українській ділянці кордону (підзвітний Міністерству зовнішньої економіки і закордонних справ та Міністерству національного розвитку Угорщини).
Тема нинішньої зустрічі - інформування з боку угорської сторони про завершення роботи над проектом „Техніко-економічне обґрунтування можливостей розвитку відрізків з’єднання автомобільних шляхів на кордоні, що стосується проектів у рамках Оперативної програми транспортних сполучень (KÖZOP), аналіз їх системного впливу на угорсько-українській ділянці кордону”, яка тривала майже півтора роки.
Угорську сторону представляли: Жолт ФЕКЕТЕ – Координаційний центр розвитку транспортних сполучень (ККК), керівник проекту (замовник проекту), Ендре БОДОЛОЇ – ТОВ „Trenecоn COWI Kft”, директор з питань транспорту, керівник консорціуму „По обидва боки кордону”, Андраш ФЕГЕРВАРІ – ТОВ „Fehérvári és Fekete Kft”, виконавчий директор, член консорціуму „По обидва боки кордону” , Ласло БАКАЇ – виконавчий директор ТОВ „Agenda Consulting Kft”, член консорціуму „По обидва боки кордону”, Сесілія САТМАРІ – Координаційний центр розвитку транспортних сполучень (ККК), Гергель ТРІЕБ – консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді.
З української сторони були: Володимир ЧУБІРКО – голова Закарпатської обласної ради, Михайло РІВІС– заступник голови Закарпатської облдержадміністрації, Василь ПРИГАРА – директор департаменту житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури ОДА, Віталій СЕМАЛЬ – директор департаменту екології та природних ресурсів ОДА, Юдіта ЄВЧАК – радник голови обласної ради.
Найперше Володимир Чубірко подякував угорським партнерам за співпрацю та висловив сподівання, що напрацьовані фахівцями з обох сторін висновки та рекомендації стануть дорожньою картою спільних дій з реалізації цього важливого для наших народів проекту.
Угорські фахівці розповіли, що під координацією Координаційного центру розвитку транспортних сполучень (замовник проекту) та консорціуму „Trenecоn COWI Kft” (реалізатор проекту) вони підготували детальний, об’ємний аналіз пройденого шляху за півтора роки. Технічні завдання виконували ТОВ „Fehérvári és Fekete” спільно із Закарпатським відділом комплексного проектування ДП „Укрдіпродор”, узгодженням комунікаційних завдань займалося ТОВ „Agenda Consulting Kft” (реалізатор проекту). Проведено низку зустрічей на рівні керівників області, району, органів місцевого самоврядування прикордонних регіонів України та Угорщини. Всі матеріали цих зустрічей і перемовин вміщені в резюме, є відповідні протоколи, де записані всі учасники , їхні зауваження і пропозиції.
Угорські партнери наголосили, що всім учасникам проекту працювалось легко, із задоволенням. Відчувалось щире бажання трудитись на благо громад.
«Наша робота на цій стадії завершилася, - мовили вони. - Ми підготували План дій і двомовний українсько-угорський інформаційний бюлетень (поки що тільки угорською мовою). Оголошено конкурс на проведення перекладу. З огляду на це, спільно з керівниками зазначених вище організацій, представником Генерального консульства Угорщини в Україні, вирішили урочисто передати українській стороні підготовлені документи, та висловити щиру вдячність за співпрацю. Нині на часі - узгодити близьку перспективу».
Наголошувалось, що інформаційно-довідковий бюлетень містить ретельний аналіз і пропозиції щодо можливостей розвитку діючих і будівництва нових пунктів пропуску по всій ділянці українсько-угорського кордону з обох боків .
План дій пропонується подати на розгляд Міжурядової українсько-угорської спільної комісії з питань економічного співробітництва (співголова угорської частини: Левенте Мадяр, Державний секретар з питань економічної дипломатії, Міністр зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, співголова української частини: Демчишин Володимир, Міністр енергетики та вугільної промисловості України. Водночас, питанням розбудови пунктів пропуску в Україні займається Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Станом на сьогодні із 23-х об’єктів, відносно яких проведено дослідження, визначено пріоритетними три, а вісім об’єктів є перспективними для проведення подальшого аналізу.
Слід сказати, що у контексті визначення точних фінансово-технічних аспектів угорські експерти співпрацювали з окремими структурними підрозділами Закарпатської ОДА та представниками екологічної служби, водного господарства, служби автомобільних доріг тощо. І були партнерами один одному в отриманні бажаного результату спільного проекту.
Михайло Рівіс, звертаючись до угорських фахівців, наголосив, що сьогодні перед Україною стоїть нелегке завдання відбудувати вщент зруйнований Донбас. Тому закликав сусідів передбачити фінансування українських потреб у проекті за рахунок коштів Європейських грантів. Бо є реальність, яка змушує нас приймати виважені рішення.
На завершення Володимир Чубірко підкреслив, що на сьогодні ми маємо реальний старт, конкретний план, з яким ми зможемо зробити конкретні речі задля блага двох дружніх народів з побудовою добросусідства в майбутньому без кордонів між країнами і народами.
Як відомо, угорська сторона ініціювала проведення в Ужгороді у травні 2015 р. міжнародної конференції за участі представників центральних, обласних, районних органів влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та ЗМІ, аби довести до людей важливість проекту та щирість намірів з обох сторін. Та в силу обставин, наголосили партнери, проведення конференції перенесено на вересень 2015 року.
Прес-служба Закарпатської облради