В останній день вересня православні та греко-католики Закарпаття відзначають День пам'яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії, а жінки з цими іменами відзначають іменини.
Щорічно, 30 вересня, православні та греко-католики краю відзначають День пам'яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії.
Свято Віри, Надії, Любові та їх матері Софії — одне із найважливіших у християнській історії, особливо для жінок.У народі цей день називали "всесвітніми бабиними іменинами" або «бабиним днем», оскільки іменини в цей день відзначали безліч жінок і дівчат.
Історія свята
30 вересня християни згадують про Софію, та її трьох доньок: Віру, Надію і Любов.
Їх мати була християнкою і назвала дочок найсвітлішими жіночими рисами, бажаючи виховати у них лише найкращі якості.
Жила сім'я у Римі, в часи, коли прихильники християнської віри зазнавали переслідувань та покарань. Така доля не оминула й матір із доньками. Їх відправили на суд, де сам король Адріан вирішував подальшу долю невільників.
Імператор запропонував усім чотирьом помилування, якщо всі відречуться від своєї віри. Отримавши відмову — Адріан дуже розлютився. Їх піддали катуваннями домагаючись відректися від Бога. Проте ні матір ні дочок не змогли зламати туртурами.
Трьох дочок, згідно з легендою, закатували до смерті на очах у матері. Софія ж не відходила від могил доньок протягом наступних декількох днів, поки не померла сама. За таку смерть церква і нарекла чотирьох жінок святими мученицями. Обличчя їх почали зображувати на іконах, а імена отримали широку популярність серед християн, в тому числі, і в українців. Сьогодні і досі часто можна зустріти в народі такі імена як Софія, Надія, Віра чи Любов.
Традиції на День Віри, Надії, Любові та матері їх Софії
Вважається, що ці християнські святі є покровителями жінок у родинних і домашніх справах.
Молоді люди ходили на вечорниці, де могли зустріти свою другу половину.
Сімейні жінки в цей день йшли до церкви, де запалювали три свічки. Дві з них ставили в храмі, а одну несли в будинок. Опівночі свічку ставили в хлібний коровай, запалювали і 40 разів читали над ним молитву про домашній спокій. Вранці цим короваєм слід було нагодувати членів сім'ї.
Жінкам в цей день не можна займатися домашніми справами. У Софії просять здоров'я для хворих дітей, успішного зачаття дитини і позбавлення від жіночих захворювань.
Прикмети на День Віри, Надії, Любові і Софії:
- Поганою прикметою вважалося призначити на цей день вінчання або заручини.
- Якщо цей день завжди холодний та похмурий, а після нього починаються перші в році справжні заморозки.
- Якщо пішов дощ, то приходу весни слід чекати рано.
- Якщо в цей день побачити ключ журавлів або зяблика, то на Покрову можна очікувати морозу.
- Якщо їжак в цей день ладнає своє лігво в глибині лісу, а білка линяє знизу догори – зима буде холодною.
- В народі вважали, що 30 вересня збирається останній врожай яблук.