Тонни пластикового сміття на поверхні найбільшого водосховища Закарпаття підштовхнули активістів громадської організації “Чистим плаєм” до організації акції “Купальське відродження”. Вона має відбутися з 5 до 11 липня – на цей час усіх охочих запрошують до Закарпаття з наметами і бажанням прибрати. За тиждень волонтери допоможуть очистити територію, а насамкінець матимуть одноденну прогулянку мальовничими хребтами навколо озера.
– З огляду на катастрофічну ситуацію із засміченням природи, ми вирішили зробити маленький крок на шляху до її очищення. Очищення одного озера – це вже великий крок відродження поваги до природи, – коментує Микита Штанько, один із організаторів акції. – Ми не перший рік ходимо в гори, зокрема в Карпати, і часто стаємо свідками забруднення озер та річок пластиком та іншим сміттям. Сьогодні фактично всі водойми в Карпатах потребують очищення, що ближче вони розташовані до сіл, то в гіршому стані. Адже близько 90% сміття потрапило у водосховище з берегів навколишніх сіл. Люди не усвідомлюють власної відповідальності за те, що роблять із вторсировиною…
Згідно із задумом організаторів, тижнева акція допоможе зібрати близько тонни сміття і започаткувати цикл виїзних прибирань. Із берегів водосховища зберуть понад тонну сміття, яке розділять на пластик, метал, дерево і вивезуть на пункти переробки та смітники. За словами Степана Стойка, професора Інституту екології Карпат НАН України, проблеми з Теребле-Рікським водосховищем виникли у минулому столітті – на початку 1990-х років екологи почали бити на сполох через замулення води внаслідок масової вирубки дерев.
– Саме водосховище виникло на базі двох річок Тереблі та Ріки. Ще за часів Австро-Угорщини тут прагнули звести електростанцію. У 50-х роках минулого століття задум втілено, і відтоді функціонує Теребле-Рікська ГЕС, – коментує “Пошті” Степан Стойко. – Хвойні насадження навколо водойми затримували потрапляння бруду у воду, та за останні двадцять років ліси суттєво вирубали. Дії гідрологів і лісівників не узгоджувалися. ГЕС фактично живить навколишні села, а погіршення її роботи позначиться на електропостачанні до села.
Особливістю водосховища є гребля, яка сягає 120 метрів завширшки і 40 метрів заввишки і створена на тому місці, де обидві річки штучно об’єднали в одну. Нині одна з найпопулярніших серед туристів місцина переповнена пластиковими пляшками та побутовим сміттям.