На Закарпатті зберігається майже 110 тонн заборонених пестицидів

8
0

З самого початку так званої хімізації сільського господарства, санепідстанції здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд за умовами використання пестицидів і агрохімікатів з виконанням лабораторних вимірювань залишкових кількостей пестицидів в харчових продуктах, в об’єктах навколишнього середовища.

 

За багато попередніх років в  області за рахунок  залишків  хімічних засобів захисту рослин утворилися відходи, а точніше непридатні та заборонені пестициди, які тривалий час зберігалися у складах обласної асоціації „Агрокомплекс”. Питання безпечного зберігання таких токсичних відходів  перебувають на контролі територіальних санепідстанцій. Представники  СЕС     приймали участь у всіх чергових та позачергових інвентаризаціях непридатних та заборонених пестицидів.
 
Ще в 1978 р. почалося звільнення області від таких токсичних відходів, коли  223, 0 тонни  непридатних та заборонених пестицидів  було вивезено на захоронення у Вінницьку область, де  був створений Джуринський отрутомогильник, який існує і досі,  створюючи проблеми для навколишнього середовища та людей з  прилеглих населених пунктів.
 
Продовження роботи зі звільнення області від  непридатних та заборонених пестицидів  було продовжено 10-15 років тому, коли 3 райони з 13-ти  були  звільнені від таких токсичних відходів (Рахівський, Воловецький та  Міжгірський) шляхом перевезення  їх  на інші склади. Відходи з В.Березнянського району    були вивезені  у Донецьку область.
 
В 2007 р.  в м. Ужгороді та 9 районах налічувалося 354,022 тонни відходів, з яких 113,78 т. перебувало  у рідкому стані.  Протягом 2009-2010 років були звільнені від непридатних та заборонених пестицидів Берегівський район та м. Берегове, Іршавський, Свалявський, Перечинський, Ужгородський райони (НЗП вивезені до Німеччини).
 
Вже в 2011 р.  на виконання Державної програми поводження з токсичними відходами планувалося повне звільнення області від непридатних та заборонених пестицидів  шляхом вивезення їх до Польщі за кошти  з державного  та обласного фондів  охорони навколишнього природного середовища.
 
Протягом  2-х останніх кварталів минулого року за кошти з державного фонду охорони навколишнього природного середовища  до Польщі вивезені непридатні та заборонені пестициди  з міст Ужгород,  Виноградів, частково з Хустського,  Мукачівського  та  Тячівського районів. За кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища такі  відходи вивозилися  з  смт. Солотвино Тячівського району, з с. В. Лучки Мукачівського  району та  с. Рокосово Хустського району.
 
За даними обласного державного управління охорони навколишнього природного середовища станом на 01.01.2012 р. в 4-х господарствах області залишилося на зберіганні 109,5 тонни непридатних та заборонених пестицидів  в смт. Тересва та в смт. Солотвино (Тячівський район),  в    с. Рокосово Хустського району та в с. В.Лучки Мукачівського району. Проблемою, яка потребує вирішення, залишається  також 154 тонни грунту, забрудненого пестицидами.
 
Такий стан справ з залишками непридатних та заборонених пестицидів, та  грунту з території ВАТ ″Агрокомплекс″ в с. Рокосово, потребує додаткового фінансування на 2012 р., про що повідомлена обласна державна адміністрація.
 
Є ще одна важлива проблема. Це склади, звільнені від непридатних та заборонених пестицидів.  Агрохімічні відходи  зберігалися в 51 складському приміщенні, які з часом звільнюються. На сьогоднішній день в області залишилося 18 таких  споруд, які навіть при доброму технічному стані не можуть бути використані для багатьох потреб, в першу чергу з перебуванням  людей. Будівельні матеріали складів  за час тривалого контакту з хімічними засобами захисту рослин набули токсичності  і є потенційно небезпечними  для людини  при будь-якому  контакті, тому вони  вважаються  токсичними  відходами. Людина повинна дбати про своє здоров’я, тому саме про можливу небезпеку  будівельних відходів необхідно пам’ятати завжди.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також