На Закарпаття наближається День боротьби з цукровим діабетом (ФОТО)

11
0

14 жовтня у всьому світі відзначається Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом.

Ще за 1,5 тисячі року до н.е. древні лікарі діабет згадують, як цукрову хворобу.

Чемет Ольга, обласний терапевт Закарпаття, розповіла, що за останні роки багато говорять про реформування медицини Україні, введення нових програм тощо. Пріоритетом для держави при цьому  є ті захворювання, котрі становлять соціальний тягар, а такими є, в першу чергу, хвороби системи кровообігу та цукровий діабет.  Перші в структурі смертності та інвалідності займають лідерство серед причин. 

Цукровий діабет займає друге місце, бо ускладнення, до яких він призводить дуже вагомі. Це ускладнення на судини, котрі лягають як на плечі хворого, так і на плечі держави. В хворого великі ризики втратити зір, нижні кінцівки, отримати хронічну ниркову недостатність.

Лікувати ці захворювання дуже дорого, не враховуючи того, що хворий стає емоційно та фізично обмеженим щодо контакту з суспільством. 

Більше того актуальною є діагностика цурового діабету, адже перші симптоми його зазвичай малопомітні. Це, наприклад, спрага, сухість шкіри, зниження зору тощо. Тому рання діагностика цукрового діабету – це пріоритет медичної галузі на сьогоднішній день, адже профілактика дешевша, ніж лікування.

Більше року працює пілотний проект щодо лікування хворих з артеріальною гіпертензією. Такі «пілоти» вимагають навчання як з боку пацієнта, так і з боку лікаря. З одного боку, держава тут бере на себе частину витрат пацієнта. З іншого боку, лікарі можуть навчити пацієнтів лікуватися правильно та систематично. Враховуючи це, лікар має донеси пацієнту економічну мотивацію. Кінцева мета – налагодити тісну співпрацю пацієнта і лікаря.

Другий пілот, який починає працювати з наступного року це Постанова КМУ щодо запровадження державного регулювання цін на інсулінові ліки. Він дасть змогу хворим стати більш прихильними до лікування.   Зараз очікується наказ МОЗ, де будуть чітко прописані всі кроки щодо реалізації цього проекту. Швидше за все, у цього проекту буде така ж схема реалізації, як і у  вищезгаданого.

Олексик Ольга, кандидат медичних наук, обласний ендокринолог розповіла, що головна проблема це масштабність, адже в світі є близько 200 млн. хворих на цукровий діабет і щороку ця кількість збільшується на 5-7%. В Україні це більше 1 мільйону 300 тисяч хворих.

В Закарпатті ж на 1 жовтня 2013 року на диспансерному обліку перебуває  33 тис. 664 хворих на цукровий діабет (9 міс. 2012 р. - 32 054).
За 9 місяців 2013 року в області вперше виявлено 2 тисяч 543 хворих на цукровий діабет. Захворюваність по ЦД  зросла – це свідчить про зростання ефективності роботи ендокринологів та сімейних лікарів області з виявлення хвороби. 

У групі ризику по  цукровому діабету на даний час  нараховується  271 тис. 100 осіб, з яких обстежено 163 532 осіб, що становить 60,3 %.

Спадковість, ожиріння та малорухливий спосіб життя – такі основні причини виникнення цукрового діабету. До того ж проблемою є поінформованість громадян. Адже якщо в людини у сім’ї є хворі на цукровий діабет, то людина автоматично знаходиться в групі ризику. Ожиріння – це взагалі цивілізаційна проблема. Третя проблема – це те, що людина взагалі не старається вести здоровий спосіб життя. Отож, по великому рахунку, питання у самій людині та її ставленні до себе, бідкаються лікарі.

До того ж наше суспільство не ініціює моду на здоровий спосіб життя. Останній має стати нормою для всього суспільства. 

Мукачево.net

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також