Архітектор спроектував чимало будинків за часів Підкарпатської Русі
10 жовтня у виставковому залі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ відкрилася виставка робіт словацького архітектора Людовіта Оелшлегера.
Він є автором проектів багатьох споруд Австрії, Німеччини, Словаччини, Угорщини та Закарпаття. Для закарпатців він є цікавим, оскільки спроектував будівлі Торгової академії (1924), народного будинку "Просвіти", притулку для сиріт в Мукачеві та кінотеатру "Шкала" (нині "Перемога"), Єврейської школи та Громадського дому в Ужгороді (1926), Громадського дому у Виноградові та багато інших.
Людовіт Оелшлегер народився 5 березня 1896 в місті Кошице. В 1921 році закінчив Угорський королівський університет. Отримавши вищу освіту, молодий архітектор два роки навчався в Німеччині в проектних організаціях Берліна, Мюнхена і Штутгарту, працював у будапештському проектному ательє. Великим успіхом стала перемога Оелшлегера в архітектурному конкурсі на проект Торговельної академії з інтернатом у Мукачеві.
Він отримував замовлення на проектування громадських будівель не тільки в Словаччині, а й на території Підкарпатській Русі. Архітектор співпрацював з досвідченим будівельним інженером Хуго Кабошем і будівельною фірмою з Пряшева "Брати Барань". Варто також відзначити, що до відомих проектів архітектора належить кінотеатр "Слован", єврейська синагога та школа, будівля пожежної команди і міський пляж у Кошицях.
Куратори експозиції, яку привезли на Закарпаття з Словаччини, архітектори Пейтер Пастор та Адріана Пріаткова ознайомили відвідувачів з біографією митця, розповіли про те як створювалася виставка. А вона є результатом тривалої праці. Зокрема дослідниця Адріана Пріаткова кілька років досліджувала пам’ятки архітектури, які належать до спадщини Людовіта Оелшлегера. Було написано монографію, в якій зібрано 70 основних робіт архітектора, з фотографіями та кресленнями.
Дослідниця з Кошицького технологічного університету каже, що спадщина Оелшлегера досі остаточно не вивчена. Залишається остаточно невідомим скільки будівель майстер спроектував на території Підкарпатської Русі. Тому є надія знайти його ескізи та інформацію про проекти у державному архіві Закарпатської області, філіал якого знаходиться у Берегові.
Виставка робіт Людовіта Оелшлегера також завітає до Мукачева і Ужгорода. Організації показу пересувної експозиції посприяли консульства Словаччини та Угорщини в місті Ужгород.
Мукачево.net