У вівторок у прес-центрі «Закарпатської Правди» відбулася прес-конференція, на якій начальник Чопської митниці Олександр Похилько розповідав журналістам про зміни, внесені до Митного кодексу України. Судячи з почутого, митні процедури полегшили і для підприємців, і для пересічних громадян.
За словами Олександра Івановича, 3 листопада 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законодавчих актів України".Закон спрямований на приведення Митного кодексу України у відповідність до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, Конвенції про тимчасове ввезення а також імплементацію у національне законодавство Рамкових стандартів безпеки Всесвітньої митної організації та реформування митної служби України.
«Законом передбачено право декларанта на здійснення митного оформлення товарів у будь-якому митному органі; проведення митного оформлення протягом 4-х годин з моменту подання митної декларації та документів; персональна відповідальність посадової особи митниці за неправомірні затримки митного оформлення; використання однієї декларації (попередня декларація) для здійснення різних митних формальностей, наприклад контролю за доставкою в митний орган призначення, розміщення на склад тимчасового зберігання або початку митного оформлення для вільного обігу», – каже Олександр Похилько.
Крім того, законом передбачені чіткі підстави для відмови у митному оформленні та обов'язки митниці надати вичерпні роз'яснення; право декларанта задекларувати товари до моменту їх прибуття в Україну або до митного органу призначення; звільнення декларанта від відповідальності за ненавмисні помилки; новий порядок митного оформлення та державної реєстрації іноземних інвестицій.
Встановлено безпосередньо нормами Митного кодексу перелік особистих речей, які при переміщенні громадянами через митний кордон України не підлягають декларуванню та звільняються від оподаткування, лібералізовані норми щодо вивезення товарів.
Громадяни матимуть право ввозити на митну територію України товари на загальну суму:
• до 300 євро - у міжнародних поштових та експрес-відправленнях (поріг
збільшено з 200 до 300 євро);
до 1 000 євро та вагою до 50 кг у ручній поклажі - без сплати будь-яких
податків (поріг збільшено з 200 до 1 000 євро);
від 1 000 євро до 10 000 євро - із сплатою ввізного мита у розмірі 10 відсотків
та ПДВ у розмірі 20 відсотків (зменшена загальна ставка мита з 20 до 10
відсотків);
• більше 10 000 євро - в порядку, передбаченому для суб'єктів ЗЕД (поріг
збільшено з 1 000 до 10 000 євро)
Встановлено чіткий та вичерпний перелік основних документів, що повинні подаватись до митного оформлення для підтвердження заявленої митної вартості та додаткових документів, які може запитувати митний орган у разі необхідності при здійсненні контролю заявленої митної вартості.
Визначено випадки, коли суб'єкти ЗЕД мають право на автоматичне застосування методу визначення митної вартості за ціною угоди.
Встановлено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів, які імпортуються, може здійснюватися після закінчення митного оформлення та пропуску товарів через митний кордон тільки в разі визначення митної вартості товарів основним методом за ціною угоди.
Повністю перероблені з максимальним урахуванням положень Податкового кодексу України положення щодо строків проведення пост-аудиту, які є однаковими як для виїзних, так і для невиїзних перевірок.
Новелою проекту є визначення правила, за яким шкода, завдана підприємству неправомірними діями посадових осіб митного органу під час проведення перевірки, відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету в порядку, установленому законом.
Введено дієву систему управління ризиками при здійсненні митного контролю, яка є основою митного контролю.