
Символи (серп і молот), які уособлюють комуністичний режим, знову повернулися на пам'ятник загиблим радянським воїнам у Другій світовій війні в словацькому місті Кошице. Коштувало це мерії майже 14.000 євро.
Як стало відомо, вони були відновлені та встановлені реставраційною фірмою у центрі міста у суботу.
Про реставраційні роботи було повідомлено у мерії у серпні минулого року. За словами Лінди Шнайдарової, прес-секретаря муніципалітету мали почистити пам'ятні дошки, привести до ладу доріжки і відновити символи.
"Символи були встановлені на меморіалі на підставі наказу від 8 серпня 2018 року між містом Кошице і управління із озеленення (SMZ), що є адміністратором цього пам'ятника. Символи з литого кам'яного композиту, вартість їх виробництва становила 13.845 євро", - повідомили у міській раді Кошице.
Комуністичні символи були зняті з пам'ятника радянським воїнам місцевим активістом та художником Любошем Лоренцом 21 серпня 2017 року. Його було затримано поліцією, декілька днів перебував у камері. У справу втрутилася Генеральна прокуратура Словаччини, вона перебувала на особистому контролі у президента Андрія Кіски.
Тоді Лоренца та його спільників назвали вандалами, а міський голова Кошице Ріхард Раші пообіцяв, що пам'ятник воїнам Червоної Армії буде відновлено чимнайшвидше: "Це не перший випадок його пошкодження. Але місто Кошице завжди забезпечувало його відновлення".
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що вважають пошкодження меморіалу "провокацією та аморальним актом". І дуже сподівалися, що винних буде покарано. Представниця російського МЗС Марія Захарова закликала словацьку сторону суворо дотримуватися зобов'язань у рамках угоди про дружні відносини та співробітництво між урядами Російської Федерації та Словацької Республіки від 1993 року, а також договорів про поховання загиблих солдатів та жертв громадянської війни від 1995 року.
Любош Лоренцо був звільнений з-під варти 2 вересня. Пам'ятник радянським воїнам закрили на реставрацію. Однак про повернення комуністичних символів на початку не йшлося. Утім в мерії Кошице вирішили відновити все як було раніше.
Нагадаємо, що на Закарпатті від комуністичної символіки почали масово звільнятися у 2015 році, згідно з законом про заборону комуністичної та нацистської символіки, ухвалений парламентом 9 квітня.
Згідно із прийнятим законом, Верховна Рада засудила комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні як злочинні, заборонила публічне заперечення злочинного характеру цих тоталітарних режимів, публічне використання та пропаганди їхньої символіки.
У Мукачеві та у Берегові з пам'ятників радянським воїнам також зняли всю комуністичну символіку.