Пожежа, а через кілька тижнів вибух, який знищив майже все майно. Ці дві атаки були на одне приміщення, офіс Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді.
Тоді російська преса підняла ґвалт, ніби українські націоналісти мстять угорцям за дружбу з Москвою. На цю справу пішов рік, і от тепер почались суди. Один з них в Ужгороді, інший в Кракові, розповідає ТСН.
4 лютого 2018 року, тоді Ужгород сколихнула новина, невідомі підпалили приміщення Товариства угорської культури Закарпаття. Прямо серед ночі одним з перший приїхав Йосип Резеш, чистокровний угорець та корінний ужгородець.
— Там була курточка намочена паливом і просто підкладена до вікна. Було пошкоджено просто зовнішній бік вікна. Трохи підгоріло, але великої шкоди такої не було. Звичайно не можна порівняти з тим, що було 2 раз, - розповідає Йосип.
Друга атака сталась вже через кілька тижнів, вона була більш руйнівною та не менш загадковою.
— Всі відчули, що тут є слід якийсь не наш. Всі зрозуміли мету та що це безпосередньо направлено на те, щоб дестабілізувати ситуацію на Закарпатті з-зовні., - додає Йосип Резеш.
Вже тоді, СБУ та нацполіція буквально встали на вуха, відносини з угорцями і так були напруженими, а тут ще й таке...
Але вже незабаром, правоохоронці Закарпаття встановили причетність до скоєного громадян Польщі. Їм було оголошено про підозру, а вже у подальшому матеріали були скеровані до органів в Польщі.
І от 14 січня вже цього року відбулось перше судове засідання над трьома поляками у Кракові. За даними слідства, тоді організував пожежу Міхал Прокопович, член проросійської ультраправої партії. Двоє виконавців належать до неофашистського руху польської організації.
— Поки що рано говорити чи задоволені цим засіданням, бо з'явились нові факти та обставини. Зарано говорити як на справу вплине заява імені замовника, - каже Єжі Ференс, адвокат.
Вже на першому засідання організатор назвав ім'я замовинка, Мануель Оксенрайтер, німецький журналіст, головний редактор журналу Цольс, неонацист. Його підозрюють у співпраці з російськими спецслужбами.
— Журнал головним редактором якого є Оксенрайтер, має досить праворадикальну політику. І те, що випускається в цьому журналі має мало стосунку до справжньої журналістики, - розповів німецький журналіст Джордж Хайль.
Журналісти зв'язались з Оксенрайтером, але спілкувтись на камеру він не захотів, лише заперечив свою причетність.
Що стосується вибуху у офісі товариства угорської культури, то правоохоронцям знадобилось менше тижня аби затримати спочатку двох виконавців, а далі третього учасника. І тут знову несподіванка, є четвертий — громадянин Молдови. До справу залучили Інтерпол.
Але молдовська група взагалі заперечує свою участь.
Спроба зіткнути лобами українців та угорців провалилась, втім на думку голови товариства російської культури Москва, як організатор нападів, це не єдина версія, і він всеодно каже, що це вигідно Києву.
— Сторона захисту не погоджується з цими матеріалами. Справа, яку розглядають на сьогоднішній день в Польщі. до цієї справи ніякого відношення не має. Це питання у нас взагалі ніхто не виясняв., - каже адвокат підсудних Валерій Бородій.
Якщо у Польщі відомо ім'я замовника, то тут питання поки що без відповіді, але місцеві горці впевнені, атаки мають один слід, і між собою пов'язані.