Напередодні Другої світової війни у Мукачеві діяло 30 синагог, а місто називали центром хасидів

186 9

Після окупації Закарпаття угорськими військами у 1938 році, євреїв почали активно мобілізовувати на війну і відправляти на найгарячіші точки Східного фронту.

У матеріалах великої Електронної єврейської енциклопедії йдеться про цифру у 30 тисяч євреїв, тобто майже 75% всього населення Мукачева, яке до початку Другої світової війни у Європі складало понад 40 тисяч чоловік. 

До 1938 року у Мукачеві діяло майже 30 синагог, була заснована початкова школа, навчання в якій велося на івриті, функціонувала єврейська гімназія. 

Після окупації Закарпаття військами союзника Гітлера угорського контр-адмірал Міклоша Горті, ситуація у місті, за словами дослідників, різко погіршилась. Закривались синагоги. У 1944 році у Мукачеві діяло два єврейських гетто, а напередодні підходу радянських військ, фашисти перевели більшість в'язнів до концлагерів Освенцим та Треблінка.

Після приходу радянської влади на Закарпаття, продовжилась політика придушення євреїв. Остання синагога була закрита у 1959 році. З 1960 року у місті проживало близько 2 тисяч євреїв, більшість з яких до кінця ХХ ст. виїхали в Ізраїль. 

Дивіться також унікальне відео життя євреїв в Мукачеві у 1933-ому році

Коментарі

Л
Ладiться

Скоро начнуть забирати та вертати ушитко, шо у них забрали, всю нерухомiсть.Так i треба! Херово било жити, треба било майдан. Скоро у вшитких торгашiв, шо мавуть точки у центрi, ушитко вернуть бившим газдам! Оспорять приватну власнiсть! Пак у них тепирька тулько родичiв у владi))

КВ
Ковтун Василь Дмитрович

То правда ше наша баба казала вона мадярка жила ще з 1933 .року в Мукачеві і все говорила шо євреїв при мадярах повно було цілий вариш .Мали вони всі свої магазини так шо вони повсюду .

Г
Гудмен

Як не прикро , але ці паразити вже майже перемогли ... https://www.youtube.com/watch?v=4C6lZ7lJ-Rg

И
Ивану

Такими привілейованими, як сьогодні в Україні, вони не були ніколи.

ПИ
привет из Одессы

Мункач-варош був жидівський, пак рускій, буде - циганський

І
інаш

То така мукачівська традиція - виглдядати привілейованим. Вийшов у центр і вже привілейований. Міське повітря робить людину вільним ( або привілейованим), Незалежно від того де ви ще вчора були.

И
Иван

Виглядають як привілейовані.

Р
Русин

А ще невводіть нарід у заблужденіє у 1938р такого образованія як Закарпаття у сьому регіоні небуло

Ч
читач

Адмін, потрібно виправити помилку: не після приходу радянських військ євреїв почали відправляти до концтаборів, а після окупації Угорщини фашистсько-німецькими військами (березень 1944 року). В Мукачеві ці страшні часи настали у травні 1944 р.

Читайте також