Нардеп Мосійчук назвав літак Ужгород-Київ труною з крильцями

13
9

Один з членів тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, що розслідує стрілянину в Мукачеві, поділився враженнями від перельоту зі столиці до Закарпаття.

«Над країною безхмарне небо - саме це і в прямому, і в переносному розумінні цієї фрази я з впевненістю можу стверджувати після перельоту Ужгород-Київ. Переліт тривав дві години і весь цей час мене не покидала думка, що в нашій країні абсолютно відсутній сервіс внутрішніх авіаперевезень. Літак авіакомпанії "Мотор-Січ" АН-24 більше нагадував труну з крильцями яку весь час трясло. Шум від роботи двигунів досі стоїть в моїх вухах. Для того, щоб літати такими рейсами і на таких літаках треба не просто мати пристойний заробіток або перебувати як я у службовому відряджені (ціна квитка до 3000 грн) а й мати мужність та міцні нерви.

Якщо найближчим часом держава не приділить належної уваги внутрішнім авіаперевезенням то труни з крильцями перетворяться на реальні домовини для наших та іноземних громадян», - зазначив Ігор Мосійчук на сторінці в соцмережі.

Mukachevo.net

Коментарі

У
Ужгородец

умудрились за 24 года из самой богатой и цветущей республики сделать х. знает што с войной и бандитами. Все нах поразвалили, попродали и профукали. и да, конечно, это сделал Путин. Лично. Ублюдки заперевальные

П
Погорелов

Віктор Іванович з братами вже більше 10 років щопятниці і щоеділі літає на робботу і нічого

А
Андрій

Якщо йому не подобається наш АН-24 нехай собі Мосійчук придбає труну приб'є до неї крила і літає!

К
КГБ

ось що про цього кабанчика депутата пишуть Громадське телебачення провело розслідування джерел фінансування «Радикальної партії Олега Ляшка» під час передвиборчих змагань у 2014 р. Серед спонсорів Радикальної партії був названий і Ігор Мосійчук. журналісти запитали, звідки з'явилися кошти у колишнього політв'язня режиму Януковича, Мосійчук відповів, що в той час, коли він знаходився за гратами, його дружина керувала рекламним бізнесом, що приносив «мільйон доларів прибутку в рік». Коментуючи участь Мосійчука у справах батальйону «Азов», заступник командира батальйону з виховної роботи з особовим складом Олег Однороженко заявив, що «в жодних реальних бойових операціях ані Ляшко, ані Мосійчук ніколи участі не брали, а лише приїжджали попіаритися і познімати себе на фоні подій

Р
Роман

Трясло його!!? Мосійчук бачу вже налітався на моря і в теплі краї звик до без шуму да без пилі. Їдь поїздом, чи автомобілем буде "швидше" і "безпечніше". До речі Мотор-січ добра авіакомпанія, всі літаки, що виконують рейси в хорошому технічному стані. АН-24 дуже надійний літак. Може приземлятися на воду і на грунт. Може продовжувати політ на одному двигуні! Коли політ ти дійсно відчуваєш так це на дельтаплані коли взагалі обшивки нема і гул мотору мов пісня! А тут тобі й обшивка і кондиціонер, напої і борт пайок. Літав цим рейсом! Я задоволений. Антонов це наш літак Ураїнський! Любіть Україну і все Українське!

Л
Леся

Скотиняки-казнокради по розбитих Украiнских дорогах не iздять.Щей на розбитих Укр.самальотах не хотять лiтати.Чартеры скоро верховна рада слугам народа закупить.

П
пипец

свинья жирная пролетела на простом самолете и завизжала...

К
Крiстiна

Так, если бы выборы в Верховную Раду проходили в середине июля, то в них приняли бы участие 56% опрошенных. При таких условиях партии получили бы на выборах такие результаты: БПП – 13,3% от всех граждан возрастом от 18 лет (23,5% голосов тех, кто придет на выборы); "Батькивщина" - 12,8% (22,7%); "Самопомич" – 6,8% (12,2%); Радикальная партия Олега Ляшко - 5,8% (10,2%); "Оппозиционный блок" - 4,1% (7,2%); "Гражданская позиция" - 3,1% (5,5%); "Правый сектор" - 3% (5,4%); ВО "Свобода" - 2,2% (3,9%); "Народный фронт" - 1,6% (2,8%); Другие политические силы получили бы менее 1,5% голосов. Опрос проведен с 27 июня по 9 июля 2015 года.Получается шо от 85% населеня Украiни проти каждого кандедата.

Р
Роман

А поїзд їде до Києва 16-17 годин - а умови теж далекі від необхідного рівня. Транспортна неінтегрованість Закарпаття в Україну в порівнянні із потенційними можливостями залишилася на рівні минулих століть. А потім дивуються, чому закарпатці тяжіють до прикордонних європейських столиць: наприклад, для польоту в США до будапештського аеропорту в ранішню пору можна добратись за 3,5-4 години. Ніхто не буде чекати, поки Україна вродить якийсь позитив: скоро 25 років незалежності - це немалий період навіть в історичній перспективі для підведення підсумків, не кажучи вже про оцінку досягнень з точки зору тривалості людського життя. Чехословацька держава за 20 років на Закарпатті досягла на порядок вищі результати, ніж було зроблено за останні майже 25 років. Якщо не почнуться протягом наступних місяців реальні зміни в країні - неминучою стає перспектива закриття проекту "Україна". І це не бажання, а - обєктивні закономірності історичного розвитку.

Читайте також