
2500-річний дакійський шолом, виготовлений з кілограма чистого золота, був головним експонатом на виставці "Дакія – Країна золота та срібла", де демонструвалися давні дакійські скарби, позичені з Румунії.
Цей артефакт неоціненої цінності разом з іншими цінними предметами було викрадено у ніч з 24 на 25 січня з музею Дрентса в Ассені (Нідерланди).
Уряд Румунії вже створив спеціальну кризову групу, а румунські поліцейські вирушили до Нідерландів, адже йдеться про унікальні предмети, що становлять національне надбання.
Йдеться про золотий шолом з села Коцофенешті (Coțofenești), датований 5 століттям до н.е., і три дакійські золоті браслети, датовані другою половиною 1 століття до н.е.
Пограбування сталося в п’ятницю ввечері, коли четверо людей за допомогою вибухового пристрою увірвалися до музею, викрали лише румунські артефакти і втекли на автомобілі. Потім вони, очевидно, підпалили машину, щоб замести сліди. Нідерландська поліція не виключає, що до пограбування причетні румуни, і розслідує можливість їхньої втечі до Німеччини.
Вкрадені експонати є частиною колекції Національного музею історії Румунії і були найціннішими експонатами виставки. Всі артефакти були застраховані на 30 мільйонів євро перед відправкою за кордон.
Прем’єр-міністр Марчел Чолаку заявив, що повернення шолома і трьох дакійських браслетів є нині пріоритетним завданням. Чолаку підтвердив у понеділок, що ці експонати було вивезено з країни для участі в виставці в Нідерландах без спеціального урядового рішення.
Міністр енергетики Румунії Себастьян Бурдужа заявив, що крадіжка дакійського скарбу є міжнародною ганьбою і що можливо це пограбування організовано з метою маніпулювання голосами виборців напередодні травневих президентських виборів у країні.

Нині нідерландський бізнесмен, який нині працює в Бухаресті, запропонував винагороду в розмірі 100 000 євро за інформацію, яка допоможе знайти дакійськийскарб, викрадений з музею Дрентса в Ассені.
Алекс ван Брімен, директор Cascade Group, великого забудовника нерухомості в Румунії, висловив глибоку стурбованість крадіжкою історичних артефактів. «Наслідки грабежів тут, у Румунії, величезні. Золотий шолом і браслети неймовірно важливі як культурна спадщина », — сказав підприємець виданню De Telegraaf.
Артур Бранд, детектив, який спеціалізується на крадіжках предметів мистецтва, вважає, що така винагорода може бути ефективною. «Адже завжди знаходяться люди, які готові поговорити за чималу суму», — каже детектив у інтерв’ю Radio Romania Cultural.
Детектив, який допоміг знайти багато викрадених творів мистецтва, вважає, що злодіїв зараз чекає важкий вибір. "Голландська поліція, яка є дуже професійною, наполегливо працює, і злодіїв буде спіймано. Можливо, це займе тиждень, можливо, рік, але їх спіймають, безперечно", - каже Артур Бранд.
Утім, на його думку, злодії не зможуть продати ці викрадені твори мистецтва, тому що навколо них піднято занадто багато галасу, і ніхто з колекціонерів їх не купить. Тому детектив побоюється, що злодії можуть переплавити шолом із Коцофенешті та вкрадені дакійські браслети.
"Злодії можуть захотіти переплавити золото, але я хочу сказати їм дещо. Якщо ви переплавите золото, то отримаєте, може максимум 60 000 євро. Але якщо вас спіймають – а вас неодмінно спіймає нідерландська поліція – то отримаєте два-три роки в’язниці за пограбування, а якщо золото переплавлять, то отримаєте додатково ще три-чотири роки. І я хочу їм пояснити: чи варто сідати у в'язницю за 20 тисяч євро кожному, тому що їх було троє? Воно того не варте. Тому я намагаюся передати це повідомлення через ЗМІ: «Ви зробили помилку. Не переплавляйте золото, залиште скарб десь, щоб його можна було повернути", - сказав Артур Бранд.
Артур Бренд — мистецький детектив, якого ВВС назвала «Індіаною Джонсом у світі мистецтва». Він стверджує, що допоміг повернути багато творів мистецтва, загальна вартість яких перевищує 300 мільйонів доларів. У 2019 році Артур Бренд знайшов картину Пікассо «Бюст жінки» вартістю понад 80 мільйонів доларів, яку вкрали з яхти шейха в 1999 році. Він також каже, що художні підробки є третьою найбільшою злочинною діяльністю на Землі після наркотиків і зброї, і Бранд вважає, що близько 10% предметів мистецтва, що виставляється в музеях, є підробками.
Золотий шолом було випадково знайдено у 1928 році румунським хлопчиком Траяном Сімоном, який випасав худобу біля свого села. Очевидно хтось з биків рив землю копитом і у проваллі хлопчик помітив щось блискуче, це виявився шолом. Траян відмив його від бруду у річці, одягнув собі на голову і так повернувся додому. Один з селян хотів забрати дорогоцінну річ у хлопця, і трохи його пошкодив. Батько Траяна згодом вигідно продав шолом своєму товаришу. На ці гроші він купив метал для даху і двох волів.
Нині викрадений шолом спеціалісти оцінюють у 4,3 млн євро, а браслети – по півмільйона євро кожен. Загальна вартість викрадених деталей оцінюється майже в шість мільйонів євро.