Королівське Євангеліє – одна з найдавніших книг України, написаних на папері.
На кілька годин цей безцінний рукопис під пильною охороною перемістили з фондів Закарпатського краєзнавчого музею до Виноградова, де науковці досліджували маловідомий манускрипт. 610 років тому його створив Станіслав Граматик у Королівському замку. Написане Євангеліє церковнослов’янською, але з багатьма словами живої української мови кінця 14-го – початку 15-го століття.
У старовинній книзі 176 сторінок. За змістом – це канонізоване Євангеліє від Матвія, Луки, Марка та Іоана. Але основна відмінність – післямова. Там переписувач чітко вказує своє ім’я, де, як і коли створив рукопис.
Святе Письмо прикрашене рідкісними орнаментами та мініатюрами з золота і охри. На кожній сторінці заставки, заголовні літери та кольорові візерунки. Високомайстерний каліграф використовував спеціальні фарби, які навіть за 6 століть не втратили яскравості. На кожному аркуші просвічується єдиноріг, позначка переписувача.
Це Євангеліє маловідоме і майже не досліджене. Науковці довідалися про нього лише півстоліття тому. У 1961 році безцінну книгу передали до музею ченці Мукачівського монастиря. Коли і звідки вона туди потрапила, поки не з’ясував ніхто. Стан прадавнього рукопису жахливий. Сторінки розпадаються. Із шкіри, якою обтягнута дерев’яна палітурка, залишилися лише шматочки. Реставрувати її обіцяють у львівській майстерні при бібліотеці імені Стефаника.
Вчені кажуть: художнє оформлення Королівського Євангелія подібне до рукописів південних країн, переважає балканський стиль. Науковці ретельно досліджуватимуть унікальну пам’ятку українського письменства. Уже достовірно відомо, що це Євангеліє на 160 років створене раніше від Пересопницького, на якому приймають присягу президенти України