земля–земелька
Як повідомляли “НЗ” у публікації “Земля – генетична основа українства – також має ціну”, голова обласної ради Михайло Кічковський та голова облдержадміністрації Олег Гаваші направили райдержадміністраціям та міськвиконкомам спільного листа “Про грошову оцінку земель населених пунктів”. Як уже повідомлялось, у числі перших про хід виконання грошової оцінки земель інформувала Ужгородська райдержадміністрація.
Грошова оцінка земель населених пунктів повністю проведена у Великоберезнянському районі. Берегівська міська рада ще в 1999 році Державним інститутом проектування міст "Діпромісто" також провела грошову оцінку земель. Берегівська райдержадміністрація у своїй відповіді зазначила, що оформлення технічної документації з грошових оцінок земель сіл Яноші, Боржава, Астей – у завершальній стадії. Технічна документація з грошових земельних оцінок сіл Велика Бийгань, Гать та селища Батьово – у стадії оформлення.
На території Виноградівського району проведена грошова оцінка земель в 10 населених пунктах та в місті Виноградів. В 2006 році за кошти державного бюджету проведена оцінка землі 6 населених пунктів: Великі Ком’яти, Велика Копаня, Широке, Підвиноградів, Пийтерфолово, Перехрестя та у двох селищах: Королево й Вилок. У трьох сільрадах затверджена технічна документація з грошової оцінки земель населених пунктів: Великі Ком’яти, В.Копаня та Пийтерфолво, а інші проекти – у стадії завершення.
З місцевого бюджету в 2006 році Перехрестівська сільська рада виділила 3527 грн. для проведення грошової оцінки земель в с.Карачин.
У Воловецькому районі проведена грошова оцінка земель 3 сільських рад, а саме: Гукливської, Верхньоворітської та Розтоцької. Виділено кошти на виготовлення технічної документації з грошової оцінки земель села Верхні Ворота Верхньоворітської та сіл – Розтока, Перехресний, Кічерний Розтоцької сільських рад.
Рішенням Мукачівської міської ради від 29 грудня 2005 року затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Мукачево. Попередня грошова оцінка земель проведена у 1998 році (станом на 01.01.1997 року), тобто 8 років тому. За цей час змінилася нормативно-правова база щодо оцінки землі, відбувалася капіталізація земель за рахунок нових витрат на освоєння та облаштування території.
При розробці проекту були враховані витрати на освоєння та облаштування території, використана інформація та матеріали окремих підприємств, організацій та установ міста.Були уточнені межі міста, визначена базова вартість земель (станом на 1 січня 2005р.), проведене економіко-планувальне зонування.
З цих основних факторів було визначено базову вартість земель міста, яка становить за один квадратний метр – 71,40 грн.
За матеріалами попередньої грошової оцінки земель м. Мукачево, розроблених у 1998 році інститутом "Діпромісто", базова вартість одного квадратного метра земель складала 18,55 грн/м2 , з урахуванням індексації станом на 1 січня 2005 року, вона становила 45,49 грн/м2, отриманий дохід у місцевий бюджет за 2004 рік склав 2 млн. 948 тис. грн.
Таким чином, при базовій вартості 71,40 грн/м2 загальна вартість міста становить 1 мл. 128 млн. 760 тис.грн. У попередньому розрахунку не враховані землі громадського призначення, змішаного використання та землі технічної інфраструктури. Крім цього слід відзначити, що даний документ дає можливість продажу земель міськземфонду методом аукціонів, прямого продажу тощо.
У Мукачівському районі Івановецька сільська рада передбачила на 2007 рік кошти на проведення грошової оцінки земель населених пунктів. Іншим сільським радам району рекомендовано також передбачити на ці цілі кошти з місцевих бюджетів.
Міжгірська райдержадміністрація інформує, що рішенням VІІ сесії V скликання Міжгірської районної ради від 22 лютого 2007 р. затверджена "Регіональна програма земельної реформи на 2007-2012 роки у Міжгірському районі". На фінансування робіт з проведення грошової оцінки земель у 2007 р. з районного бюджету кошти не передбачено. Сільським та селищній радам для проведення цих робіт рекомендовано передбачити кошти в місцевих бюджетах на 2007р.
У Перечинському районі грошова оцінка земель проведена в усіх населених пунктах району, крім м.Перечин за кошти державного бюджету. Крім того, направлений лист голові виконкому Перечинської міськради від 10 грудня 2006р. з проханням при формуванні бюджету на 2007 рік передбачити кошти на проведення грошових оцінки земель м.Перечин. Дане питання – на контролі райдержадміністрації.
Рішенням 6 сесії Свалявської райради від 26 грудня 2006 затверджено "Програму земельної реформи у Свалявському районі на 2006-2012 роки". На 2007 р. тільки у місцевих бюджетах Полянської та Солочинської сільських рад передбачено кошти на проведення робіт з грошової оцінки земель населених пунктів.
Тячівська райдержадміністрація підкреслює, що при формуванні бюджетів на 2007 рік основна увага приділялася стовідсотковому забезпеченню фінансування першочергових соціальних виплат, тому можливості передбачити виплати на грошову оцінку земель місцеві бюджети району не мали.
У Хустському районі проведена відповідна робота по завершенню у 2007 році виготовлення проектно-технічної документації з грошової оцінки земель населених пунктів. Для цього Вишківською селищною та сільськими радами закладено до бюджетів на поточний рік 66,8 тис.грн. Крім того, підготовлено "Програму заходів по здійсненню земельної реформи на 2007 рік", якою передбачено виділити на ці цілі ще 92,0 тис. грн із районного бюджету. Програма схвалена головою райдержадміністрації та подана на затвердження сесії райради у квітні 2007 року.
При формуванні бюджету м.Чоп на 2007 рік на виготовлення грошової оцінки земель міста передбачено 80 тис. грн. Також на проведення вищезгаданих робіт оголошено тендер, повідоимли з прес–служби облради.