З нагоди всеукраїнської кампанії «Зробимо Україну чистою» активісти нещодавно створеної організації «БерегМайдан» провели акцію, спрямовану на порятунок архітектурної та історичної пам’ятки – палацу Перені.
«Мукачево-нет» вже писало про цю неординарну будівлю 18-го століття, насамперед відому тим, що вона є місцем народження угорського національного героя барона Жигмонда Перені, страченого після поразки «Весни народів» у 1849 році. (Див. «Тіньова» берегівська архітектура: родинна садиба барона Перені – у жалюгідному стані). Вже багато років садиба, яка мала б зайняти гідне місце в переліку найвидатніших пам’яток Берегівщини, практично занепадає. Навіть гірше – місцеві люди кажуть, що унікальну будівлю її нинішній орендар свідомо доводить до стану напівруїни, аби згодом викупити за мізерну суму. Як на біду, споруда не має жодного охоронного статусу, навіть пам’ятки місцевого значення, хоча за своєю історичною цінністю мала б претендувати до внесення у список пам’яток історії національного значення.
Аби пригорнути увагу місцевої громади та влади міста до проблеми, ініціатори акції вирішили прибрати найпроблемнішу ділянку палацу.
Якщо його фасадна частина виглядає ще більш-менш, то тилова, із відкритим підвалом під верандою, є вкрай занедбаною. Тут роками накопичувалося побутове сміття, здебільшого – пляшки з під алкоголю, та інші побутові відходи. Відтак, трійка берегівчан, та їхній товариш з Виноградівщини, доклали своїх зусиль та часу, аби вилучити з підвалу увесь накопичений непотріб, та склали його в два десятки мішків. Сміття пообіцяло незабаром вивезти місцеве підприємство «Берег-Вертікал», яке часто долучається до подібних акцій.
Відтак, організація «БерегМайдан» налаштована стежити за долею палацу Перені, аби він не був приватизований в незаконний спосіб, і сподівається, що цією пам’яткою опікуватимуться й інші організації, та й міська влада долучиться принаймні до організаційної сторони в справі порятунку садиби від руйнування.
Олег Супруненко