Легенда про те, що замкову гору насипали люди, через це дуже мучились, а тому й місто назвали Мукачево від слова «муки», це тільки легенда. Гора природня вулканічного походження. І ще за довго до появи тут замку Паланок на вершині гори утворилось кілька невеликих природніх джерел, де вода під тиском виходить просто з кам’яних порід.
Вода придатна для користування та більше того питна та корисна. Її використовували у фортеці ще задовго до того, як вирішили копати криницю. Вони розташовані просто в приміщеннях, а це означає, що наші предки використовували природній водогін постійно.
На диво, ці джерела збереглись до сьогодні. В залежності від сезону та погодних умов води тут більше або менше. Обидва джерела звичайному туристу не знайти. Вони знаходяться на різних рівнях замку, але і одне і інше заховане за кількома замками. Тут проводять реставраційні роботи приміщень і поки що туристам сюди зась.
На превеликий жаль, зараз вода, що б’є із замкової гори не придатна для пиття. В радянські часи коли в старовинних приміщеннях розташували профтехучилище тут функціонувала каналізація, фекалії з якої потрапляли просто в землю, а там отруйні речовини забруднили і воду. Щоб вода знову стала джерельною та корисною потрібно не один десяток років. Але новий туристичний маршрут, що передбачає і екскурсію до джерел, обіцяють відкрити значно раніше.
Також у фортеці був водозабір просто під мурами верхнього замку. Він теж дійшов до наших часів. Нехитра конструкція дозволяла збирати та зберігати дощову, талу воду у резервуарі. Інколи для поповнення запасів воду привозили сюди в бочках.
Читайте також:
- Невідомі історії замку Паланок: Як бачили фортецю загарбники та містяни (ФОТО)
- Замок Паланок повністю "прошитий" таємничими проходами (ФОТО)
- Невідомі історії замку Паланок: Період, коли замок був в’язницею (ФОТО)
- Замок "Паланок": Таємниці старого та глибокого колодязя
- Невідомі історії замку Паланок: Мукачівська фортеця з 14 баштами – правда чи вигадка? (ФОТО)