New York Times: про Берегово, вплив Орбана, стосунки українців та угорців Закарпаття (ФОТО)

11
6

На початку вересня на Закарпаття приїхав власкор впливового авторитетного видання New York Times, аби розібратися в українсько-угорському загостренні останнього року.

Пулітцерівський лауреат Ендрю Хіггінс витратив майже тиждень, аби побачити все на власні очі та дослідити проблему. 6 жовтня видання опублікувало його статтю про Закарпаття та українсько-угорську кризу під назвою "Під час війни з Росією на Сході, Україна відчуває також занепокоєння на Заході".

Американський журналіст зустрівся з міським головою Берегова Золтаном Бабяком, місцевим українським націоналістом Василем Вовкуновичем, президентом Закарпатського угорського інституту Ілдикою Орос, політологом Дмитром Тужанським.

Ендрю Хіггінс відзначив, що присутність Угорщини відчувається у Берегові на кожному кроці. Наприклад, на церквах та мерії майорять угорські прапори. І навіть на безкоштовному концерті Будапештської Опери під час виконання українського гімну 3-тисячна аудиторія переважно мовчить, а під час гімну Угорщини гучно співає.

Він вважає, що це пов'язано з багатьма факторами. Один з них історичний, коли ця територія перебувала у складі Австро-Угорської імперії, а потім Угорщини. Інший - сучасний вплив політики Віктора Орбана, лідера партії Fidesz та прем'єр-міністр сусідньої країни. Саме його уряд надав можливість 1 млн закордонних угорців можливість голосу на виборах, а також можливість безперешкодно отримати громадянство Угорщини. До цього слід додати значну допомогу з боку колишньої "метрополії" у вигляді гуманітарних жестів.

Україна, зазначає журналіст, побоюється, що Угорщина розхитує стабільність на прикордонних територіях. Саме через це нещодавно було оголошено "про початок кримінального розслідування з приводу державної зради щодо видачі угорських паспортів громадянам України.".

"Уряд пана Орбана наполягає на тому, що він визнає нинішні кордони Угорщини і не має наміру намагатися захопити втрачені землі та відновити "Велику Угорщину", що включає територію в Румунії, Сербії, Словаччину та Україну", - зазначає Хіггінс.

Утім підкреслює, що посилення впливу Угорщини на заході України та напруга у стосунках між країнами, а тим паче під час війни з Росією на сході, мабуть, не випадкові. Журналіст наводить поширену думку про те, що саме таким чином "Орбан хоче довести, що є надійним партнером Кремля".

Проблемою для регіону є й те, що Україна часто невзмозі забезпечити тут найнеобхідніше. Наприклад, саме Угорщина надає допомогу для багатьох підприємців Закарпаття, забезпечує вакцинами і навіть допомогла встановити пам'ятник Тарасові Шевченку в Берегові. І таких прикладів багато...

Зокрема наводить слова подяки уряду Орбана та партії Fidesz від президента Закарпатського угорського інституту Ілдики Орос. Саме цей заклад є найбільшим бенефіціаром (отримувачем) угорських грошей у Берегові.

"Ми залишилися вдома; вони прийшли до нас, а не ми до них", - каже Ілдика Орос, зазначивши, що її бабуся народилася в Чехословаччині, її мати в Угорщині, а вона у Радянському Союзі. "Ніхто з нас нікуди не переїжджав".

Скоріш за все New York Times продовжить досліджувати тему непростих українсько-угорських стосунків.

Коментарі

Б
Берегівець

Ти, верховинцю, хоч знаєш де ви і ваша країна були тоді, коли ми прийшли з Уралу?

О
Однозначно

Цей журналіст Ендрю є журналістом НТаймс, але він очолює московський відділ газети, тобто, він фактично живе у Москві. І він не раз вже критикувався за пропутінський стиль написання статей. Я впевнений, що в Америці цю статтю ніхто навіть до середини не дочитає. Ми їх не цікавимо, так само і мадяри їх не цікавлять. Поки що, доти, поки ще сильніше на коліна мадяри перед путьком не стануть.

ДА
До Андрона

Ти хоть сам зрозумів,що наплюхісь?Ліпше не пиши!

В
Верховинець

Фраса вам того, як то: вони прийшли до нас? Ви прийшли з Уралу, незабувайте!

A
Andron

40 років жию на Закарпатті,туй родивимся. Все бачу нове, гарне,деколи сумне. А америцькому прозаіку доста тиждень аби накарлякати дурню. Каждий народ, нація з свої колоколні розкаже. Вовкунович му наплів козацьких казок, тай америка має новини, а 90% америкосів не знає де Україна,Закарпаття.

1
17

Херню пише писака.

Читайте також