
На цьому засіданні президії Іршавської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок порядок денний складався з двох питань: про виконання біотехнічних заходів низових колективів у закріплених мисливських угіддях та про відкриття мисливського сезону на фазанів.
В його роботі, як сказав голова товариства В.В. Павлище, крім членів президії беруть участь голови низових колективів і, що надзвичайно важливо, голова районної державної адміністрації В.І. Феєр. Наскільки актуальною є увага суспільства до цієї сфери, свідчить і такий факт, що з головами районних організацій УТМР цьогоріч вже зустрічався голова облдержадміністрації О.О. Ледида.
В.В. Павлище зробив детальний і скрупульозний аналіз роботи як в цілому по Іршавському району, так і по окремих низових колективах мисливців і рибалок. Зокрема, розпочав із того, що 85 їх відсотків вже виконали намічене по біотехнічних заходах, що засвідчили інвентаризаційні листи. Мається на увазі будівництво годівниць, солонців, будиночків мисливців, вольєр них господарств і відгодівельних майданчиків та заготівля кормів і солі.
Щодо розвитку вольєрних господарств, нової для району справи, то тут уже є як певні напрацювання так, і не без цього, як у першопрохідців не обходиться без помилок. На чому наголосив Василь Васильович, то це на безумовному дотриманні завезення в ці господарства тільки сертифікованих тварин. Для збереження збудованих біотехнічних споруд та мисливських будиночків їх необхідно узаконити через погодження із органами місцевого самоврядування. На це, голова РДА В.І. Феєр зауважив, що слід вказувати також їх орієнтовну вартість.
Голова районного товариства УТМР В.В. Павлище у своєму виступі в загальному охарактеризував і фінансово - господарську діяльність організації. Василь Васильович для порівняння навів як позитивний приклад, досвід кращого товариства на Закарпатті – Виноградівського, яке за рік освоює до одного мільйона гривень, ми - вчетверо менше .
Чимало уваги Василь Васильович приділив тим випадкам браконьєрства, що сталися в районі за останній час.
Ці та інші актуальні питання із життя мисливців обговорювали учасники засідання президії.
Директор ДП «Довжанське ЛМГ» В.І. Ледней наголосив на позитивному значенні об’єднання лісогосподарюючих суб’єктів, що діяли дотепер на території Іршавщини. Відзначив, що браконьєрство в районі тримається тільки на круговій поруці.
Василь Іванович закликав до тісної співпраці мисливців і лісників. По великому рахунку і ті, і ті одну справу роблять.
Актуальні питання, як безпосередньо низових колективів, так і в більш широкому аспекті у своїх виступах піднімали з Кам’янського - В.С. Гангур, із Сільця - І.А. Лупак, із Кушниці - Д.Д. Гецко, із Осою - М.М. Бойко із Приборжавського - І.М. Маланка, Б. М. Сабадош та інші.
За ініціативи керівництва райдержадміністрації і райради навесні цього року проведені рейди по охороні нересту риби в річках району. Акція мала відчутний ефект по збереженню їх іхтіологічного багатства і позитивний розголос в інформаційному просторі настільки, що до нас вже просяться порибалити з різних куточків України.
Віктор Іванович Феєр відверто сказав, що самі мисливці створюють ситуацію на своїй території. Якщо вони інертно спостерігатимуть як на їх територіях хазяйнуватимуть інші, то закономірно виникає запитання, а чи доцільно віддавати таким угіддя.
Питання угідь постане вже наступного року.
Для мене, як голови державної адміністрації, - сказав Віктор Іванович, важливо, щоб у лісі були звірі, птахи, а в річках і потоках – риба. Я за те, щоб голова низового колективу систематично був у школі, водив у ліс дітей. Виховував із підлітків своїх помічників по збереженню природи, щоб формував у них нове бережливе ставлення до флори та фауни. Щоб брав участь у зміні споживацької психології . Буде дано відповідне доручення відділу освіти РДА про розробку просвітницької програми для школярів у цьому плані.
За результатами засідання президії районної організації УТМР голова державної адміністрації В.І. Феєр висловив ряд побажань, зокрема:
- активізувати контроль за випадками браконьєрства, актувати кожен випадок;
- узгоджувати спільні дії УТМР і ДП «Довжанське ЛМГ»:
- доцільно узгодити початок полювання із сусідніми районами;
- направити суміжним низовим мисливським колективам листи про налагодження контактів, що зведе до мінімуму «заходження на чужу територію» і браконьєрство також.
Ще слід: сформувати бюджет організації, визначити стратегію розвитку, щоб знати куди рухатися;внести зміни в статут, щоб частина коштів залишилася і в низових колективах; біотехнічні споруди зводити не з чого попало під руки. Віктор Іванович вважає, що голова низового колективу не може займати цю посаду, якщо на 2 – 3 випадки браконьєрства не відредаговано Не варто забувати, що УТМР використовувати 15 гектарів землі, за які слід платити.
Якщо ми не повернемося до культури ведення мисливського господарства, не змінимо психологію ставлення до нього, то відстанемо від життя – підсумував голова райдержадміністрації Віктор Іванович.