Новий закон розмитнення "євроблях": хто виграє і чи стануть дешевшими б/у авто

12
11

Експерти вважають, що новий закон сприятиме масовому розмитненню євроблях, що вплине на авторинок. Адже не виключено, що власники блях почнуть масово позбавлятися від цих авто, що може позначитися на середніх цінах в сегменті старих іномарок.

Раніше Mukachevo.net розповідало, що Верховна Рада декілька днів тому ухвалила за основу законопроєкт щодо розмитнення "євроблях".

Однак, нардеп Данило Гетманцев зазначив, що категорії автотранспорту з Європи не підпадають під новий законопроєкт, зокрема це мікроавтобуси, мотоцикли, вантажівки.

Видання «Мінфін» оцінило, як вирішення питання з євробляхами вплине на авторинок. На думку експертів зменшена ставка розмитнення посприяє здешевленню б/у авто.

По-перше, чи всі авто зможуть переоформити за формулою, по-друге, як масове розмитнення євроблях вплине на авторинок. Адже не виключено, що власники блях почнуть масово позбавлятися від цих авто, що може позначитися на середніх цінах в сегменті старих іномарок.

«Розмитнені за спеціальними умовами машини можуть з'явитися в продажу за цінами нижче ринкових. Особливо — елітні авто, різниця за якими може становити до декількох десятків тисяч доларів», — відзначають в Інституті досліджень авторинку.

Що записано в проєктах

Нагадаємо основні нововведення проєктів №?4643-д і 4644-д:

— Пільговому розмитненню підлягають авто, які були ввезені в Україну до 31 січня 2020 року і знаходяться в режимі тимчасового ввезення або транзиту.

— Легкове авто на іноземній реєстрації має бути не нижче стандарту Євро-2 (під цю категорію підпадають авто, випущені в 1995 р і пізніше), а вантажне — не нижче стандарту Євро -5 (з 2009?2010 рр).

— На одну людину можна розмитнити по одному авто з наступних категорій: легкове, вантажне або причіп.

— Режим пільгового розмитнення діятиме 180 днів з дати набрання чинності законом. Закон вступає в силу за 2 місяці з моменту публікації. По цьому пункту можливі зміни. У «АвтоЄвросілі» анонсували переговори з профільним комітетом з перегляду термінів розмитнення в проекті до другого читання.

— Розмитнення авто буде проводитися за формулою: базова ставка + Ve + Fe, де базова ставка, прив'язана до віку авто. Вона становить від нуля (для авто до 9 років) до 150 євро (для 15-річних машин). Ve — об'єм двигуна в кубічних сантиметрах помножений на коефіцієнт. Коефіцієнт залежить від об'єму двигуна і варіюється від 0,2 до 0,5. Fe — ставка податку, яка залежить від типу двигуна. Вона становить 100 євро для всіх авто, крім гібридних і електрокарів (для них ставка — нульова).

— ПДВ будуть розраховувати не з повної вартості авто, як зараз, а від суми, розрахованої за формулою. Тобто, якщо за формулою за розмитнення нарахують 600 євро, то ПДВ — 20% від цієї суми або 120 євро.

— Ввізне мито в розмірі 10%, яке зараз діє при імпорті всіх автотранспортних засобів, при пільговому розмитненні не нараховуватиметься.

Таким чином загальна сума розмитнення будь-якої євробляхі не повинна перевищити тисячу євро, а в багатьох випадках буде ще меншою. Це, безперечно, головний плюс проектів, адже багато євробляхерів не розмитнюють авто саме через ціни.

Виграють власники дорогих авто

На відміну від попередніх формул розмитнення, включаючи чинну, в новій формулі не враховується вартість авто.

З одного боку, це плюс, оскільки забрано одну з найбільш корупціоних складових, — відзначають в Інституті досліджень-ний авторинку.

Завищення вартості авто на митниці давно вже стало проблемою номер один для власників старих іномарок. Адже всі податки (ПДВ, ввізне мито, тобто, в цілому третина від вартості транспортного засобу) залежали від того, в яку суму оцінять авто.

Митниця ж часто оцінювала вище реальної вартості, причому, нерідко — в рази. Це аргументували тим, що, мовляв, водії занижують інвойси. Митники взяли на озброєння так звану методику Швака, коли при оцінці авто враховується його ціна в салоні, ступінь зносу, середній цінник на вторинному ринку. Тобто, виходила цифра в буквальному сенсі зі стелі. А, щоб отримати більш низьку оцінку, доводилося шукати «своїх» брокерів, послуги яких коштували недешево (до 500 доларів і вище).

Якщо ж нові проекти отримають статус законів, завищеної оцінки вдасться позбутися.

З іншого боку, як каже один з керівників «АвтоЄвросили» Олександр Чернявський, розмитнення виходить «несправедливим», адже однакову суму доведеться платити і за дороге авто, і за іномарку економ-класу.

«Чим новіше і, відповідно, дорожче авто, тим менше доведеться заплатити. Розмитнення елітних авто обійдеться дешевше, ніж бюджетної малолітражки», — відзначають експерти Інституту досліджень авторинку.

Наприклад, розмитнення авто за 3 тисячі євро та за 30 тисяч євро з приблизно однаковими вихідними даними (тип двигуна і його обсяг) буде коштувати в районі тисячі євро. Але для авто за 3 тисячі це 30% вартості, а для машини за 30 тисяч — тільки 3%.

«Вічні» євробляхі і розпродаж на авторинках

«З прийняттям законів за пільговим розмитненням спливе і ряд практичних питань», — говорить голова адвокатського об'єднання «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Одне з головних — як переоформити авто, якщо з документами на нього є проблеми. А таких випадків буде чимало. Адже свого часу авто на єврономеах оформлялися на іноземних власників або зарубіжні фірми (литовські, польські), в тому числі, «одноденки».

За декілька років багато формальних європейських власників спробували позбутися проблемного майна, а деякі фірми давно закрилися. Тобто, знайти «власника», щоб він зняв з обліку авто за місцем реєстрації і оформив угоду купівлі-продажу з українським водієм, вдасться далеко не всім.

Що робити тим, хто не зможе переоформити документи — питання відкрите. Адже згідно з вітчизняним законодавством не зняті з іноземної реєстрації автомобілі до митного оформлення в Україні не допускаються.

Глава компанії AutoConsulting Олег Омельницький вважає, що багато євробляхерів можуть відмовитися розмитнювати авто за новою формулою і через ціну. «Вона все ж відмінна від нуля, а ті, хто купував авто за 500 євро, навряд чи захочуть платити за переоформлення тисячу», — говорить експерт.

Втім, з урахуванням того, що на сьогодні по дорогах країни їздить 500?750 тис євроблях, навіть розмитнення частини з них може буквально підірвати ринок.

Справа в тому, що зараз євробляхи фактично не впливають на вже сформовану цінову кон'юнктуру українського ринку б/у авто. На перепродаж виставляються авто, які пройшли розмитнення за досить високими розцінками, і ці витрати враховані в ціннику.

Наприклад, BMW 520?2009 року випуску на українському спеціалізованому майданчику з продажу авто коштує близько $ 11 тис. Але в Німеччині ціна аналогічного автомобіля — всього близько $ 6 тис. Тобто, якщо власник такого авто на євробляхах розмитнить його за тисячу євро, то зможе виставити машину на перепродаж за $ 7,5?8 тис і при цьому не тільки покриє всі витрати, а й заробить.

Тоді як для власника авто, розмитненого в минулі роки, такий цінник — суцільні збитки.

Ще більший ціновий розрив може бути по дорогих іномарках, розмитнення яких раніше коштувало ціле багатство, а з прийняттям нової формули подешевшає в рази.

«Можливі тимчасові спотворення цін на автомобілі. Розмитнені за спеціальними умовами машини можуть з'явитися в продажу за цінами нижче ринкових. Особливо — елітні авто, різниця за якими може становити до декількох десятків тисяч доларів», — відзначають в Інституті досліджень авторинку.

Зрозуміло, що потенційним покупцям б/у авто така ситуація вигідна, адже з'являється можливість заощадити. Але для продавців старих іномарок це загрожує суцільними розчаруваннями, так як доведеться віддавати авто з значним дисконтом.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

Ф
Форд

Красавчик

Ф
Форд

Йой штось замного ниська упив а пак почавісь сам до себе ся вадити. Што з ня тупого бляхаря узьмеш.

Ц
Ціґань

коефіцієнт 0.2-0.5. кіть мотор 3 літри і коеф 0.5, то уже 1500євро не враховуучи пдв якісь акцизи сертифікати пенсійні. та на номера набіжит 3000євро. кому они йсю херню упарюут? євробляхи котрі зависли уто 15-30річноє чирипля за 500євро у європі і котроє не боло смисла розмитнювати у пільговий переіод. думаєте типирь кось побіжит у таможню нести гроші? не будьте дурні. тай фурт говорилося што доступноє розмитнення уто за 500євро без нияких розрахунків. а они опять из людий лохів чинят. якісь коефіцієнти акцизи пдв. ишли би ви лісом.

Ф
Форд

А ти неборе правий як написавись шоферови. Ош ти тупорилий г@ндон.

Ф
Форд

Файні віршики смішно. Хочу ся зазвідати того ко вто написав. Йсе ти про себе??? Сякий бред лим ти годен написати. Ти видав як зелений хочеш. Но ти поняв. Міг бись ся підписати собов. Чи фантазії вже нехватат.

Ш
Шофир

Євробляхер я тупий,вічно вожусь я бухий. Много міді я накрав,та й на бляху назбирав. На словаки я пішов,ржаву беху там найшов. Беха ласточка моя,і на нюй дріфтуву я. Мав лем гроші на машину но не маву на резину. І на лисих я покришках п'яний пру пуд сотню з лишком. Я у будь-який сезон пру як кончений г@ндон.

Ф
Форд

Мало фляшок назбирав,на євробляху наскладав)))Речі з дома повиносив,сижу типирька голий-босий)))Но то вшитко є фігня,кідь є ласточка моя)))Правда малинько є ржава,та ще й руль у неї зправа)))Но машина є огонь,пре по трасі так як конь)))Беха дізєль резко мчить,лем глушак мало пердить))))По селу на нюй дріфтуву жаль ош тормоз не працює))Но то нич кідь не працює,я топанками гальмую)))

Ф
Форд

Продам фокуса з 11 року хачбек 1.6tcdi 80 kW. На чеських номерах туй ціна в базарі на м'яку машину 90000 корун дам за 80000. У прекрасному стані. Ко має дяку приїзжайте на чехи та продам.

Ш
Шофир

То хіба зараз уже повний гукан купує авто на нашому ринку. У нас люд ще паскудніший, ніж у європі і старається продати непотріб. Розумні люди шукают гонщиків і ті женуть нормальну річ.

7
777

Людина яка розмитнить бляху не поставить ціну дешевше бо його то вийшло 800 євро а поставить таку саму як є на ринку(бо заробити хочеться) а якщо потрібно буде знімати з обліку то це неможливо в тих євроблях шо залишились вже третій техпаспорт. А в польші вона давно вже в утілі

В
Вуйко

Вже хочу забути за сі євробляхи. Надоїло вже. Бавляться з ними

Читайте також