Редакція Mukachevo.net дізналася усі подробиці інциденту, який стався сьогодні зранку в центральній частині міста та які його наслідки. Також ми проконсультувалися у юристів про те, як людям компенсувати шкоду.
Що і коли сталося. Йдеться про обвал цегляної стіни на вулиці Валенберга в Мукачеві. Це сталося у проміжку між 7 та 9 ранку, в пік буревію, який накинувся на місто.
За підсумками огляду місця обвалу помітно, що обвалилася частина цегляної стіни будівлі, яка розташована на приватній ділянці (вул.Валенберга 15 або 17) в притул до парковки (вул.Валенберга 11Б).
Стіна обвалилася, скоріш за все, під натиском дерева та стихії, а також, не виключено, через будівельні роботи, а саме демонтаж будівель на прилеглій до парковки ділянці.
Загалом пошкоджено 6 авто, 4 з яких – суттєво.
Хто відповідальний. Чимало сайтів розповсюдили інформацію, що обвал стався на парковці міської Ратуші, але у міськвиконкомі та власне на парковці зауважили, що це є приватна власність.
Як вдалося з’ясувати Mukachevo.net з відкритих джерел, земельна ділянка, на якій працює парковка, належить ТОВ «МІМ» (Мукачівський інститут меблів). Але як пояснили нашій редакції там, вони не займаються парковкою, а для розміщення парковки щебеневий майданчик орендує ФОП Кручаниця, який власне і є оператором та фактичним власником парковки як такої та несе відповідальність за її роботу.
Водночас, як пояснили Mukachevo.net відразу кілька юристів, у даному випадку є відразу кілька дуже важливих моментів:
Перший – що це за конструкція обвалилася і де саме вона була розташована. У ТОВ «МІМ» наголошують, що цегляна конструкція, що впала, розташована не на їхній землі, а на сусідній ділянці.
Другий – якщо це була частина будівлі, де саме тривав демонтаж, тоді слід відповідним органам з’ясувати, чи були дозвільні документи на демонтаж, у тому числі згода власників прилеглих земельних ділянок до тієї, де власне розташована ця будівля.
У даній ситуації, кажуть юристи, якщо вдасться це з’ясувати і довести, що конструкція обвалилася через несанкціоновані будівельні роботи, тоді у власників авто є шанс вимагати відшкодування від відповідальних за цей демонтаж осіб або власників будівлі, частина якої обвалилася.
Третій моменти, на якому акцентують юристи, – оскільки конструкція обвалилася під час стихії, є велика ймовірність, що даний інцидент буде визначено як форс-мажор, тобто який стався під дією непереборної стихійної сили, і тоді власникам авто слід сподіватися лише на страхові компанії, якщо звісно ж вони застрахували свої транспортні засоби, при чому не просто «цивілку», а повне «каско».
Схожа ситуація була рівно рік тому, коли через град було пошкоджено велику кількість транспортних засобів, у тому числі припаркованих на платних парковках. Відшкодувати збитки змогли лише ті, хто застрахував свої авто у форматі повне каско.